* Predaj či kúpa nehnuteľnosti - ako to bežne prebieha?
V prvom rade je rozdiel medzi tým, či sa predáva alebo kupuje. Predávajúci sa totiž vždy snaží dosiahnuť čo najvyššiu cenu, kupujúci čo najnižšiu. Niekde sa to stretne a výsledkom je dohoda na kúpnej cene. Pochopiteľne je však potrebné, aby predávajúci ohodnotil svoj majetok aj odborným znalcom. Dnes sa pri oceňovaní nehnuteľností používa stará vyhláška z roku 1991, ktorá už nezodpovedá skutočnosti. Do popredia však začína prerážať aj vyhláška z minulého roku, ktorá hovorí o trhových cenách. Dobré je, ak sa predávajúci aj kupujúci poradia s pracovníkom realitnej kancelárie, pretože ten vie odhadnúť, kde sa asi cena za danú nehnuteľnosť môže pohybovať.
* Hovorí sa však aj to, že realitná kancelária radšej nehnuteľnosť rýchlo predá, aj pod cenu, len aby získala províziu…
Myslím si, že k takejto situácii dochádza menej ako k opačnej - keď sa klienti vyhovárajú, že realitná kancelária dáva vyššie ceny. Preto hovorím, že každý klient má právo nazrieť do sprostredkovateľskej zmluvy, konkrétne na kúpnu cenu, a tak zistiť, či realitná kancelária navyšuje cenu ale nie. Ak áno, treba ju hneď opustiť.
* Provízie realitných kancelárií sa pohybujú okolo 3-5 percent, čo môže pri predaji rodinného domu za 7 miliónov korún robiť aj 350 000 korún. Nie je to príliš veľa?
Členovia NARKS sa držia etického kódexu, podľa ktorého je provízia z kúpnej ceny v rozmedzí 3 až 6 percent. Je doporučená, čiže môže prísť k jej zvýšeniu aj zníženiu. Veď ak by ste predávali garáž za 100 tisíc korún a išli na hranicu troch percent, nič nezarobíte. No a spomínaný 7 miliónový dom… Viete, u nás na východe sa takéto domy nepredávajú, lebo nie sú. Ale ak by som takýto dom predával, tak rozhodne idem na spodnú hranicu, možno aj nižšie, lebo je to skutočne vysoká provízia. Na druhej strane, realitná kancelária má veľkú zodpovednosť. Dnes nie je jednoduché nájsť predávajúceho či kupujúceho, dotiahnuť kompletný právny servis - veď trh s nehnuteľnosťami je zložitý. A ak sa niečo zomelie, hneď ju každý obviňuje.
* V tom máte pravdu. Na druhú strane, občas niektorá skrachuje a ku dnu so sebou zoberie aj peniaze klientov - naposledy to bol tuším Dr. Gemerský. Má človek istotu, že keď predáva či kupuje nehnuteľnosť cez realit- nú kanceláriu združenú v NARKS, o svoje peniaze nepríde?
No, istota… Ja vám to poviem takto. Máme dohodu s istou poisťovňou, v ktorej sa môže každá realitná kancelária za veľmi výhodných podmienok poistiť do akej výšky chce. No nie všetci sú poistení. Je to problematické najmä v niektorých regiónoch, napríklad na východe, a v časti stredného Slovenska, kde sa veľmi ťažko pracuje a kde chýba každá koruna. Nežijeme v Bratislave, kde sú provízie stotisícové - ak zarobíme stotisíc ročne tak sme šťastní. Asociácia však pozorne sleduje stav na trhu nehnuteľností, a to na základe podnetov zo súdov, aj od občanov. Som v jej predsedníctve od začiatku, no možno na jednej ruke spočítam realitné kancelárie z radov NARKS, ktoré boli istým spôsobom napadnuté, že urobili chybu. A nikdy sa to netýkalo vysokých provízií.
* Takže podľa vás sa im dá plne dôverovať…
Netvrdím, že nemôžu urobiť chybu. Ale realitné kancelárie, ktoré idú do národnej asociácie, chcú mať dobré meno, dodržiavajú etické pravidlá a čo je najdôležitejšie, majú možnosť vzdelávať sa v tejto oblasti. Pri vstupe noví členovia prechádzajú kurzom akreditovaným ministerstvom školstva, kde dostávajú základné informácie z oblasti psychológie predaja, práva, správcovskej činnosti, vedenia realitnej kancelárie, znalectva, stavebného zákona…
* A kde sa vzdelávajú ostatní členovia realitných kancelárií?
Nevzdelávajú sa vôbec! Nech sa potom ľudia nečudujú, že sa na trhu s nehnuteľnosťami dejú rôzne nepríjemné veci. Oni si vyberajú realitnú kanceláriu, makléra. Ak majú znak NARKS, môžu sa v prípade problémov kedykoľvek na našu asociáciu obrátiť. Ak naši členovia urobia chybu, my ich kryť nebudeme! Zavoláme si ich, budeme to preberať. A môžem vás uistiť, že to pre nich nie je príjemné, pretože si chcú urobiť dobré meno. Ale bohužiaľ si musia uvedomiť, že práca s ľuďmi - a ich peniazmi, prirodzene - je veľmi citlivá.
* Hovoríte, že členovia realitných kancelárií, ktorí nie sú členmi NARKS sa nevzdelávajú. Čo teda musia splniť, aby získali oprávnenie podnikať v tejto oblasti?
Chceli by sme, aby obchodovanie s realitami bolo viazanou živnosťou, ale zatiaľ sme dosiahli len to, hoci aj to je pokrok, aby podnikať v realitách mohli len ľudia s vysokoškolským a stredoškolským vzdelaním a s odbornou praxou. Ale chceli sme viac obmedzení práve preto, že títo ľudia prichádzajú do styku s obrovskými financiami! Bohužiaľ, nepodarilo sa. V tom nás musia podporiť aj štátne zložky, úrady a zatiaľ nie je ochota. Dnes má realitnú kanceláriu v živnostenskom liste zapísanú doslova každý. Som zvedavý, či by povedzme právnici súhlasili, keby si tam každý dal poskytovanie právnych služieb….Asi nie.
* V poslednej dobe sa stále omieľa, že vzhľadom na náš vstup do únie pôjdu ceny nehnuteľností nahor. Niekto tvrdí, že poriadne, iný, že málo. Ako to vidíte vy?
Je to zložitá otázka a často na ňu odpovedáme. Podľa mňa bude všetko regulovať trh s nehnuteľnosťami. Nemyslím si, že náš vstup do únie bol rozhodujúcim prvkom rastu cien nehnuteľností za posledné obdobie. Málokto si uvedomuje, že dva-tri roky dozadu vlastne ľudia nemali státisíce a milióny na kúpu nehnuteľností. Nefungovali hypotéky, stavebné úvery. Dnes ich môžu získať, banky sa dokonca ponúkajú, že svojim klientom vybavia hypotekárny úver a oni si už potom len hľadajú byt. Preto je dnes nedostatok bytov a ich ceny rastú. Samozrejme, že prepočet koruny na euro spôsobí ešte mierne zvyšovanie cien, ale povedzme si na rovinu - príde zahraničný klient zo západu bývať do panelového domu?! Asi nie. Aj mnohé medzinárodné organizácie realitných kancelárií nám potvrdili skôr opak - po vstupe do únie u nich ceny nehnuteľností poklesli v priebehu roka o 10 až 15 percent. Nemusíme sa toho tak báť.
SOŇA REBROVÁ