Ak chcete kúpiť rodinný dom, pripravte si minimálne milión korún, v krajských mestách dva a viac. V menších obciach a mestách sa síce dajú kúpiť staršie domy aj do milióna, ich prestavba a údržba však nie je lacná. Odborníci s obľubou hovorievajú, že je jednoduchšie, a niekedy aj lacnejšie, kúpiť či postaviť si nový dom, ako prestavovať starý.
Či sa už rozhodnete pre novostavbu alebo starší dom, zrejme v ňom budete bývať celý život, alebo aspoň dlhšie obdobie. Aj preto treba dávať pozor, aby ste nekúpili mačku vo vreci.
Na čo treba dávať pozor:
* Najčastejšie otázky, ktoré kupujúci kladú predávajúcim sú: či je dom podpivničený, či je zateplený, aký materiál bol pri jeho výstavbe použitý, a akej kvality sú okná. Odpovede na tieto otázky vám veľa o dome napovedia.
* Pozorne sa poprechádzajte po celom dome a pýtajte sa predávajúceho na všetko, čo sa vám nezdá. Ak si napríklad myslíte, že podlaha nie je príliš rovná a bude problém dať na ňu dlažbu alebo parkety, spýtajte sa ho, či je ochotný ju prerobiť.
* Pozrite si výhľad z domu, porovnajte ako sa vám z danej lokality bude chodiť do práce či školy, opýtajte sa, či je nablízku obchod.
* Na dom sa príďte pozrieť aj inokedy, ako vás zavolá predávajúci. Pokiaľ má totiž dom nejaký hendikep (každú hodinu chodí okolo vlak, v noci poriadne nahlas hráva hudba zo susedného baru, ktorý ste si cez deň ani nevšimli, alebo susedia sú známi tým, že pravidelne 2 krát do týždňa robia rozruch na celej ulici), je predpoklad, že vás majiteľ domu pozve na návštevu v takú hodinu, keď vyzerá byť všetko v najlepšom poriadku.
* Vždy sa opýtajte susedov, ako sa im v danej lokalite býva. Sú cenným zdrojom informácií. Môžete sa tak napríklad dozvedieť, že v zime na tejto ulici neodhŕňajú cestu a ľudia musia autá nechávať zaparkované na inej ulici, alebo že na ulicu, ktorá teraz vyzerá veľmi pokojne sa ráno pre množstvo áut ani nedá vyjsť z domu, prípadne že hneď vedľa vášho nádejného nového sídla býva narkoman či sused, ktorý rád kradne…
* Ak kupujete starší dom, pozorne si všímajte v akom stave je strecha (zatekanie), elektroinštalácia, či sa v dome nenachádzajú plesne alebo mapy z presakujúcej vody, opýtajte sa, či je dobre zaizolovaný. Je dobré, ak si na to vezmete so sebou odborníka - ale z praxe, nie teoretika. Pozrite si, čo všetko bude treba vymeniť a zrátajte, koľko doňho ešte budete musieť investovať. Potom uvidíte, či sa vám nevyplatí kúpiť radšej nový dom a mať menej roboty.
* Do zmluvy sa pokúste dostať klauzulu o tom, že ak sa na dome do roka ukážu skryté závady, o ktorých ste neboli informovaní, musí ich predávajúci na vlastné náklady opraviť.
* Pamätajte na to, že čo nebudete mať v zmluve písomne, na to sa neskôr budete darmo odvolávať so slovami: ale veď to ste sľúbili, že napravíte, resp. ale veď ste hovorili, že to je v poriadku! Kupujúci rád nasľubuje a vo chvíli keď dom predá na všetky sľuby s radosťou zabudne. Preto každú dohodu dajte aj do kúpno-predajnej zmluvy spolu s represiami, ktoré predávajúceho čakajú ak ju nedodrží.
(sr)