Ceny bytov sa na Slovensku pohybujú od 300 tisíc až do niekoľko miliónov. Keďže nové byty sú nedostatkovým tovarom, a sú aj drahé, väčšina ľudí si kupuje staršie byty. Väčšina z nich je už v súčasnosti v osobnom vlastníctve, stále sa však nájdu aj štátne, družstevné alebo bývalé podnikové byty. Pri kúpe každého z nich treba postupovať trochu inak - napríklad štátny byt sa predať nedá, pretože jeho vlastníkom je štát a nie nájomca, napriek tomu sa však štátne byty predávajú (v tomto prípade radšej oslovte realitnú kanceláriu, ktorá vám poradí ako na to). Predať sa nedá ani družstevný byt, v podstate sa predajom rozumie prevod členstva v družstve na nového majiteľa. Najjednoduchšia kúpa je pri skolaudovanom byte v osobnom vlastníctve, kde vám stačí uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu.
Na čo si dávať pozor
* Zistite si, aký starý je bytový dom, v ktorom sa váš budúci byt nachádza a kedy bude potrebovať generálnu opravu. Časť z nej zaplatíte aj vy ako vlastník bytu. „Doterajší vlastníci bytov popredali byty v čase, keď bolo treba začať na panelákoch robiť generálne opravy. Teraz to ostalo na ľuďoch - opravu plochých striech či zateplenie bytov si už budú musieť ako súkromní vlastníci bytov financovať sami,“ potvrdila nám Ing. arch. Katarína Briganová z oddelenia územného plánovania a dopravy Miestnej časti Petržalka.
* Pri kúpe bytu zohľadnite aj to, na ktorom je poschodí. V prípade, ak je byt na prízemí alebo na najvyššom poschodí, býva jeho cena spravidla o niečo nižšia (na najvyššom kvôli možnému zatekaniu strechy či behaniu po schodkoch v prípade poruchy výťahu, na prízemí kvôli možnému hluku z okolitých predajní a ľahšej dostupnosti zlodejov). Ak kupujete byt na najvyššom poschodí a je čerstvo vymaľovaný, môže (ale nemusí) to byť signálom, že do neho zateká a predávajúci to chcú zakryť čerstvou maľovkou.
* S kúpou bytu získavate aj susedov, preto sa o nich pokúste dozvedieť čo najviac. Opýtajte sa viacerých ľudí bývajúcich v dome, či s niektorými nemajú dlhodobé problémy. Poraďte sa aj so správcom bytov. Môžete sa u neho napríklad dozvedieť to, že v byte na prízemí pri veľkých dažďoch vyteká odpad z kanalizácie, pretože je často upchatá, alebo že predávajúci má na nájomnom veľký dlh, ktorý nezaplatil a môže sa stať, že bude vymáhaný od vás ako od nového vlastníka, na ktorého prechádzajú práva a povinnosti predchádzajúceho vlastníka.
* Pri kúpe nového bytu dávajte pozor na to, či je už skolaudovaný alebo nie. Ak áno, a je vo vlastníctve právnickej alebo fyzickej osoby, môžete ho na seba previesť na základe kúpno-predajnej zmluvy. Ak kupujete ešte neskolaudovaný byt (jeho výstavba, vstavba alebo nadstavba sa len začína realizovať, resp. je rozostavaný a nie je ukončený), môže vaše vlastníctvo k bytu vzniknúť aj na základe zmluvy o výstavbe, vstavbe a nadstavbe. Vymedzte si v nej jasne, aké sú vaše práva a povinnosti, a aké sú práva a povinnosti stavebníka alebo terajšieho majiteľa.
* Ak kupujete nový byt cez stavebnú firmu, ktorá ho postavila, pozorne sa prizrite zmluve. Je v cene zahrnuté aj DPH? A čo sanita a kachličky? Sú v cene alebo ide o holobyt? Je v cene aj kuchynská linka?
(sr)