Ľ. Fullu na bratislavských Dlhých Dieloch sa začali stavať v máji 2002 a hoci do termínu dokončenia ostávajú ešte tri mesiace, okrem dvoch sú už všetky predané.
V cene nového bytu rodinný dom
Novostavba bytu v centre Bratislavy s rozlohou 100 m štvorcových vás môže vyjsť na vyše tri milióny korún (v prípade ostatných väčších miest je to asi o 25 percent menej), pričom ale v cene nie je zarátaná kuchynská linka, dlažby, sanitárne zariadenie alebo prípadne garáž: to všetko si ešte musíte doplatiť. Odborníci sa zhodujú v tom, že nové byty sa dnes cenami takmer vyrovnajú menším rodinným domom, či už starším alebo svojpomocne postaveným novostavbám. V oravskej stavebnej firme nám potvrdili, že štandardný katalógový dom s úžitkovou plochou 120 m2 sú schopní postaviť za 2,2 milióna korún. „A ak by ste stavali svojpomocne, vyjde vás to 60 percent z tejto ceny, čiže asi milión a pol. Nový byt v tej istej výmere pritom vyjde na 2,4 milióna.“
Väčší dom - menšie výdavky
Ak máte stavebný pozemok, alebo možnosť dostať sa k stavebnému pozemku za dobrú cenu, odporúčajú začať stavať. Rodinný dom môžete mať hotový do jedného roka od začatia právoplatnosti stavebného povolenia. Dom pritom oproti bytu ponúka niekoľko nesporných výhod: okrem tých samozrejmých, ako sú súkromie, záhradka či väčší priestor na bývanie, vám bývanie v dome paradoxne môže aj pár korún ušetriť.
Chcete príklad? Ivan Krušpa si postavil rodinný dom asi 2,5 km od kraja Bratislavy. Dom s rozlohou 500 metrov štvorcových má 9 izieb, tri kúpelne a štyri záchody. Mesačne za tento luxus platí okolo 3500 korún. „Dvetisíc korún platím za plyn, ktorým kúrim a zohrievam vodu, tisícdvesto za elektrinu. Voda ma vyjde mesačne asi na 300 korún.“ vyratúva. Platby za štandardný 3-izbový byt v Bratislave sú pritom od 4000 korún vyššie. Platby SIPO stoja okolo 3000 - 3500 korún (nájomné, teplo, teplá voda, studená voda, fond opráv, odvoz smetí), asi tisíc korún za elektrinu, okolo 100 korún ešte stojí plyn. A pritom bývate len na rozlohe okolo 75 metrov štvorcových! Ivan Krušpa hovorí, že nijako špeciálne nešetrí. „Mám nové kotle, dom je zateplený a okná plnené argónom, aby nimi neunikalo teplo. Na to som dbal už pri stavbe domu a teraz sa nemusím obmedzovať.“ V dome má nastavenú teplotu na 23 stupňov a je to podľa neho tak akurát.
Platby za byt však často bývajú predražené práve kvôli únikom tepla a vody. Nájomníci tak platia za niečo, čo nevyužívajú. „V zime sa tu nedá vydržať, teplota vystupuje aj na 28 stupňov. Musíme stále vetrať. Nemôžeme si pritom nastaviť menšiu teplotu, lebo ventily sú nefunkčné a nové nám stále nedali,“ hovorí dôchodkyňa z Petržalky.
Posledný bod „pre“
Pre stavbu rodinného domu hovorí aj fakt, že či si ho už dáte postaviť firme alebo budete stavať svojpomocne, môžete na stavbu po celý čas dohliadať. Pri zložení zálohy na nový byt sa však musíte spoliehať na to, že stavebník neskrachuje, dodá vám ho v poriadku, načas, a bez väčších nedostatkov.