Často pritom totiž ide o stotisíce, bežne aj o milióny korún.
Pri podpise kúpno-predajnej zmluvy a vyplatení peňazí dochádza často k napätým situáciám, keď dovtedy dvaja dohodnutí ľudia zrazu jeden v druhom vidia podvodníka. „Ja som chcel, aby predávajúci podpísal zmluvu a ja mu následne vyplatím peniaze. On zase chcel, že nech najprv zaplatím a on mi potom podpíše zmluvu. Nevedeli sme sa dohodnúť,“ hovorí Boris Vančo zo Senca, ktorý vlani kupoval byt v osobnom vlastníctve. S predávajúcim sa poriadne pohádali, hoci ešte deň predtým spolu na dobrý obchod otvárali fľašu vína a jedli chutný obed. „Nakoniec sme sa dohodli, že on podpíše pred notárom zmluvu, ale do rúk mi ju nedá, kým mu nevyplatím peniaze - a ešte som mu ich aj musel najprv ukázať.“ Keď transakcia úspešne prebehla a B. Vančo odniesol zmluvu na kataster, zase bola ruka v rukáve.
Stopercentnú istotu, že o svoje peniaze neprídete, pritom ale budete mať až vtedy, keď všetko vyjde podľa vašich predstáv. Môže sa napríklad stať, že kúpite stavebný pozemok a neskôr zistíte, že sa na ňom nedá stavať, a teda vám je nanič. Môžete tiež predať rodinný dom v lukratívnej oblasti a peniaze vložiť - kam inam ako do jedného zo skrachovaných nebankových subjektov? Aj to sa stalo pred viac ako dvoma rokmi istej dôchodkyni z Bratislavy.
Realitná kancelária, do ktorej ste vložili zálohu, tiež môže skrachovať. A asi pred dvoma rokmi sa médiami zase prevalili prípady, keď prevod nehnuteľnosti prebehol v poriadku, ale časom sa zistilo, že človek, ktorý byt predával, vôbec nebol jej majiteľom. Predaj teda bol neplatný a kupujúci dnes nemajú byt, ani peniaze. Odkiaľ však mali vedieť, že „majiteľ“ bytu má falošný občiansky preukaz, keď sa im preukázal listom vlastníctva a v byte aj býval?
To, že spory okolo nehnuteľností bývajú časté, okrem iného dokladujú aj skúsenosti tvorcov televíznych relácií ako Kaktus či Lampáreň, ktorých ľudia zahŕňajú najmä problémami okolo prevodu či užívania nehnuteľností.
Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, Ing. Vladimíra Gutteka, je to aj preto, že kúpou a predajom nehnuteľností „sa dnes zaoberá ktokoľvek, stačí mu stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie. Pomaly každý druhý človek, ktorý podniká, má v živnosti napísanú aj realitnú činnosť.“
Aby sme to však uzavreli, nie všetci okolo nás sú podvodníci a prevod nehnuteľností môže prebehnúť bez vážnejších zádrhelov. Treba si len dávať na isté veci pozor. Viete na ktoré?
SOŇA REBROVÁ