Hypobanky tromfli v prvom polroku stavebné sporiteľne

V hypobiznise

sa zviditeľnila OTP Banka.

Na trh vstúpil desiaty hráč

Trendy vo financovaní bývania sa na Slovensku menia. Kým v minulosti dominovalo stavebné sporenie, v súčasnosti ho postupne vytláča hypotekárne úverovanie. Oba produkty si zatiaľ užívajú podpory zo strany štátu. Tá však postupne ustupuje do úzadia. Stavebné sporiteľne síce dokázali v parlamente presadiť oddialenie zníženia štátnej podpory na úvod budúceho roka. Úspech na trhu im to však neprinieslo. Naopak, hypobanky, ktoré uprostred tohto roka stratili jeden z dôležitých pútačov produktu - fixnú bonifikáciu, vyťažili zo zmeny maximum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hypotekárny ošiaľ

Tempo rastu trhu hypotekárneho úverovania sa v posledných rokoch neustále zvyšovalo, no v prvom polroku prevýšilo očakávania. Atraktivitu hypoték posilnila avizovaná zmena legislatívy, ktorou štát od začiatku júla upravil systém bonifikácie hypoúročenia. Pre zmluvy uzatvorené do konca júna 2003 platí režim odsúhlasený na príslušný rok počas celej doby splatnosti úveru. Znamená to, že klient, ktorý uzavrel zmluvu napríklad v roku 2000, sa bude tešiť zo štátnej bonifikácie šesť percent možno ešte ďalších 15 rokov.

Hypotekárne úvery schválené po prvom júli 2003 už bude štát zvýhodňovať sadzbou, ktorá sa bude každý rok meniť podľa ustanovení v zákone o štátnom rozpočte. Možnosť získať výhodu fixnej bonifikácie na poslednú chvíľu, ešte pred platnosťou obmedzujúcej normy do hypobánk pritiahla enormné množstvo žiadateľov. Spracovať ich záujem sa bankám podarilo bravúrne. Riešením bol hypotekárny úver na vopred nešpecifikovanú nehnuteľnosť. O tom, že sa využil v plnej miere, svedčia aj štatistiky za prvý polrok. Banky totiž za prvých šesť mesiacov schválili hypotekárne úvery za 15,8 mld. Sk, pričom objem skutočne čerpaných úverov dosiahol len tretinu tejto hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Odchýlky medzi poskytnutými a čerpanými úvermi sú obvyklé. Na tohtoročnom rozdiele v objeme zhruba desať miliárd korún sa však výrazne podieľali práve hypotekárne úvery na nešpecifikované nehnuteľnosti, ktoré klienti budú musieť vyčerpať do konca tohto roka.

Najviac úverov vo VÚB a OTP

Najmenej schválených, ale nevyčerpaných úverov mali v prvom polroku Slovenská sporiteľňa (SLSP) a Tatra banka. Tvorili štvrtinu, respektíve tretinu. V ostatných bankách predstavovali 80 až 90 percent. Vzhľadom na obmedzené kapacity bytového fondu a stúpajúce ceny je možné, že niektorí klienti pridelený hypoúver ani nevyčerpajú.

Banky s takýmto vývojom veľmi nerátajú. Ak by však k nemu došlo, najväčšie škody by spôsobil Všeobecnej úverovej banke (VÚB) a OTP Banke, ktoré záujem o hypoúvery pred koncom polroka podporili zrušením poplatkov. Obchod, do ktorého vložili úsilie, by im nepriniesol očakávané ovocie. Vďaka týmto akciám sa im podarilo schváliť najviac hypoúverov a výrazne si tak posilniť trhovú pozíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najspokojnejšia mohla byť VÚB. Na hypotekárny trh vstúpila ako prvá, čo jej na dlhý čas zabezpečilo vedúcu pozíciu. V poslednom čase jej hviezda nežiarila tak jasno. Postupne ju preto začínal dobiehať tieň SLSP a Tatra banky. Tohtoročnými polročnými výsledkami však potvrdila, kde je jej miesto, keď v prvom polroku pridelila najviac úverov za takmer päť miliárd korún. Jej najväčší rivali z veľkej trojky schválili necelú polovicu.

Na hypotrhu sa nečakane zviditeľnila OTP Banka. Tá za polrok schválila ešte o čosi viac ako SLSP a Tatra banka. Zo spánku sa prebrala Istrobanka. Patrí síce k najstarším hráčom na hypotekárnom trhu, no jej údaje nenaznačovali, že by vynakladala veľké úsilie. Za polrok sa však už popýšila schválenými hypoúvermi za 1,2 mld. Sk. Prvých šesť mesiacov znamenalo slušný rozbeh hypoúverov aj v UniBanke, ktorá tento produkt zaviedla len pred rokom. Od januára do júna totiž schválila cez 900 mil. Sk úverov, čo je zhruba 90 percent všetkých bankou poskytnutých peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Trh láka ďalších hráčov

Druhý kvartál 2003 bol pre banky neopakovateľnou príležitosťou ako si posilniť miesto na trhu. Kým sa nezmení celý systém podpory bývania zo strany štátu, hypoúvery sa budú bonifikovať percentom určeným v štátnom rozpočte. Zmena miery bonifikácie, ktorá bola dosiaľ vždy nástrojom na zvýšenie záujmu o hypoúvery, už pre jej pohyblivosť nebude pre propagáciu zaujímavá. Hypoúvery sa však stihli do povedomia ľudí dobre zapísať.

Hypotekárny trh považujú banky stále za nenasýtený s potenciálom rastu. To láka ďalších nových hráčov. V auguste získala licenciu na hypotekárne obchody Dexia banka, ktorá sa chce presadiť najmä v segmente úverov pre obce a mestá. Tie síce štát finančne nepodporuje, no pre banky sú veľkým lákadlom. Príležitosť vidia aj v hypotékach pre právnické osoby, ktoré v podnikoch zatiaľ supluje investičný úver.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu zmenu zažila legislatíva hypotekárnych úverov na prelome polrokov. V tejto oblasti je stále priestor na zlepšovanie. Ministerstvo financií SR pripravilo nový zákon o bankách, ktorý okrem iného upravuje aj hypotekárne úverovanie. Po jeho schválení by pre klientov mala byť najciteľnejšou zmenou povinnosť banky informovať dlžníka o všetkých nákladoch, ktoré má zaplatiť v súvislosti s hypoúverom.

Snahu o zásadný prelom v hypotekárnej legislatíve mal aj rezort výstavby, ktorý navrhoval financovať z hypoúverov sociálne bývanie. Táto myšlienka sa však na ministerstve financií so súhlasom nestretla. Podľa finančníkov totiž ťažko donútiť banky, aby požičiavali peniaze klientom, ktorí ich nevedia dostatočne zabezpečiť alebo preukázať svoju bonitu.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebné úverovanie zaostáva

Prvý polrok v stavebných sporiteľniach nebol zďaleka taký ružový ako v hypobankách. Stavební sporitelia uzatvorili menej nových zmlúv o stavebnom sporení ako v rovnakom období minulého roka. Ochabol aj záujem o medziúvery. Stavebné sporiteľne sa pokles dopytu pokúsili vysvetliť častou zmenou v legislatívnych podmienkach. Pripustili však, že časť potenciálnych klientov im prebrali konkurenti z hypotekárneho biznisu.

Napriek tomu optimizmus nestrácajú. Je pred nimi druhý polrok, keď opadne vlna, na ktorej sa zviezli hypotekárne obchody. Sporitelia majú ešte do konca roka možnosť využiť vyššiu podporu štátu. Od januára 2004 sa totiž zníži z 20 percent ročného vkladu na 15 percent. Limit pre štátnu prémiu sa zo súčasných troch tisíc korún zníži na polovicu. Hoci táto zmena nemá taký zásadný vplyv na sporenie ako úprava v podmienkach podpory hypoték, zrejme bude pred Vianocami lákadlom. Sporiteľne sa tak budú snažiť zlepšiť nie veľmi uspokojivé výsledky, ktoré im priniesol prvý polrok.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), Stavebná sporiteľňa VÚB Wüstenrot a ČSOB Stavebná sporiteľňa za prvých šesť mesiacov podporili bývanie sumou 8,26 mld. Sk. V porovnaní s vlaňajším polrokom to bolo menej o 2,42 miliardy Sk.

V prvom polroku ochladol záujem o uzatváranie nových zmlúv. Klesol aj dopyt po úveroch. Celkový počet poskytnutých stavebných úverov a medziúverov v troch sporiteľniach sa znížil o takmer 12,6 tisíca na 31 278. Najnižší úbytok pocítil najmenší hráč. Kým vo vlaňajšom úvodnom polroku poskytla ČSOB Stavebná sporiteľňa 1 573 medziúverov, v tomto polroku to bolo niečo cez tisíc. Začala poskytovať už aj stavebné úvery. Líder trhu namiesto 21 583 medziúverov a úverov schválil iba 12 680 pôžičiek, vo VÚB Wüstenrot klesol ich počet o tritisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Nábor nových klientov sa prepadáva

Klienti sa do sporiteľní nehrnuli tak ako po iné roky. Za šesť mesiacov uzavreli o 77,8 tisíca zmlúv menej ako v rovnakom čase vlani. Založili pritom 119 728 zmlúv. Pokles dopytu sa prejavil aj na objeme cieľových súm, ktorý medziročne klesol o 12,25 mld. Sk na niečo vyše 27 mld. Sk.

Najväčší prepad obchodov v absolútnych číslach zaznamenala PSS, najväčší a najstarší hráč na trhu. V prvom polroku podpísala 97 609 nových zmlúv. Oproti porovnateľnému obdobiu vlaňajška je to 30-percentné zníženie v nábore novej klientely. Ťažšie sny však prvý polrok pripravil VÚB Wüstenrot. Tej počet nových zmlúv klesol viac ako trojnásobne, na 12,4 tisíca. Spolu s rodinnými zmluvami ich bolo 16 450, kým pred rokom 39 508.

SkryťVypnúť reklamu

Pre slabšie výsledky mala sporiteľňa okrem všeobecných trhových podmienok aj ďalšie vysvetlenie. Tým bola reštrukturalizácia odbytovej siete. Pokles obchodov preto očakávala. Zhruba na polovicu sa znížil počet nových zmlúv v najmladšej ČSOB Stavebnej sporiteľni. Jej sestra v skupine - zahraničná pobočka ČSOB v SR - v prvom polroku uzavrela dvakrát toľko hypoúverov ako za takmer celý rok predtým. Keďže filozofiou ČSOB Stavebnej sporiteľne je byť hlavne doplnkom služieb pre klientov skupiny, polročné výsledky by jej vrásky robiť nemali.

MARTINA KLÁSEKOVÁ
TREND č. 39 - Príloha Financie, 25. 9. 2003

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu