V najbližšom čase možno očakávať, že niektorí ľudia budú mať problémy s poistením svojho majetku proti povodniam. Majetok, nachádzajúci sa v príliš rizikových lokalitách bude prakticky nepoistiteľný. Základným princípom neživotného poistenia by mala byť ochrana poistených pred náhodnými udalosťami, s ktorými sa spája materiálna strata. Poistné by zhruba malo zodpovedať veľkosti poisteného rizika. V našich podmienkach to zatiaľ úplne neplatí.
Na hornom konci…
Ešte prednedávnom u nás neexistoval rozdiel medzi poistením nehnuteľností proti povodniam medzi domami, stojacimi na brehu rieky a domami na kopcoch. Samozrejme, len málokto si poistí svoj rodinný dom stojaci na hradnom kopci. Veď povodňové riziko v prípade nižšie položených nehnuteľností je neporovnateľne vyššie. Bolo preto len otázkou času, kedy zmenia naše poisťovne prístup k poisteniu proti povodniam u jednotlivých klientov.
Odlišný prístup
Zatiaľ čo tesne po minuloročných povodniach sa manažmenty niektorých poisťovní hlásili k myšlienke, že bude nevyhnutné sprísniť podmienky klientom v záplavových lokalitách, v súčasnosti sa niečo také považuje za samozrejmosť. Pôvodne niektorí poistitelia prišli s návrhom, že v budúcnosti bude nutné zvýšiť poistné rizikovejším klientom. Dnes už všetko pôsobí dojmom, že v niektorých prípadoch nebudú poisťovne ochotné niektorý majetok vôbec poistiť. Klient môže očakávať, že poisťovne sa na nákladoch zvlášť katastrofálnych povodní budú podieľať zhruba do výšky 30 percent. Štatistiky v ostatných krajinách hovoria často o výrazne nižších číslach (10 percent) účasti poisťovní na likvidácii škôd spôsobených záplavami. Za hlavný dôvod tejto disproporcie možno považovať skutočnosť, že zahraničné poisťovne už odmietajú poisťovať nehnuteľnosti v tesnej blízkosti riek a v oblastiach, ktoré bývajú často postihnuté povodňami. Napríklad poisťovňa Českej sporiteľne pozastavila príjem nových poistných zmlúv a súčasné zmluvy obnovuje iba za zvláštnych podmienok. Česká poisťovňa v ČR zrejme prestane poisťovať niektoré objekty v záplavových lokalitách. Podobne sa v Českej republike k problematike stavia Alianz a poisťovňa Uniqa, ktorá napríklad nepoistí majetok, ktorý bol postihnutý veľkou vodou viac než trikrát za uplynulé desaťročie..
Ceny nehnuteľností
Tento krok poisťovní môže veľmi významne pohnúť s cenami nehnuteľností. Z dôvodu vyššieho poistného by totiž mohli dlhodobo klesať ceny domov v záplavových oblastiach na rozdiel od tých, ktoré stoja v lokalitách, kam sa veľká voda ešte nedostala. Nové pravidlá zrejme nebudú vyhovovať majiteľom nehnuteľností v záplavových zónach. Na druhej strane nemožno vylúčiť spríjemnenie života tým, ktorí v záplavových lokalitách nemajú žiaden majetok. Dosiaľ totiž poistníci z nezáplavových oblastí dotovali zo svojich poistiek aj tých, ktorých povodne navštevujú rok čo rok.
(as)