Na Slovensku existuje tento druh sporenia od roku 1993. Za obdobie do konca júna tohto roku stavebné sporiteľne poskytli občanom úvery na bývanie v hodnote vyššej ako sto miliárd korún. Prvá stavebná sporiteľňa je stále jednotkou aj v počte uzavretých zmlúv, aj vo výške priemernej cieľovej sumy a takisto v objeme poskytnutých úverov a medziúverov. Druhú priečku si drží VÚB Wüstenrot a na tretej je ČSOB stavebná sporiteľňa.
Stavebné sporenie si získalo postupom rokov množstvo priaznivcov. Každý štvrtý občan mal alebo má zmluvu s jednou zo stavebných sporiteľní. Stavebné sporiteľne majú pre svojich klientov viacero produktov, ktoré sa prispôsobujú potrebám zákazníka - sporiteľa.
Napriek tomu, že postupom rokov štátna prémia stavebného sporenia klesala z pôvodných maximálne 6 000 Sk na súčasných 3 000 Sk, občania nestrácajú záujem o tento druh odkladania peňazí na lepšie bývanie. Sporiteľne sú dokonca ešte aj v súčasnosti zaujímavé aj pre takzvaných priateľských sporiteľov, ktorí iba sporia, ale nemajú záujem o úver. Po šiestich rokov sporenia si môžu vklad vybrať a použiť na čokoľvek. Vklady sú síce úročené nízko, ale sporiteľom túto nevýhodu stále kompenzuje štátna prémia. Výnosovosť vkladu je totiž ešte stále, aj napriek klesaniu štátnej prémie vyššia ako pri vkladných knižkách. Za súčasných podmienok štátnej podpory, prémia do výšky 20 percent nasporenej sumy a maxime 3 000 Sk, je výnosnosť vkladu približne 9 percent. Ak by sa aj v budúcom roku znížila štátna prémia na výšku 15 percent z nasporenej sumy a maximálna výška by bola 1 500 Sk, ešte stále by podľa prepočtov sporiteľní boli vklady výnosné - a to na sedem percent.
Zvýhodnenia lákajú
V poslednom období sporiteľne vyrukovali s novými druhmi a typmi úverov a s úrokmi z úveru už od 2,9 percenta (produkt Benefit v ČSOB) do 6 percent. PPS poskytuje stavebné úvery s úrokom už od 4,7 percenta do 6 percent a vo VÚB Wüstenrot si úrok z úverov určuje sám sporiteľ, od 3 do 7 percent, podľa výšky splátok. V niektorých sporiteľniach možno medziúvery získať už po nasporení štvrtiny cieľovej sumy.
Každý produkt, ktorý sporiteľne ponúkajú ma viacero variantov, takže možno povedať, že sa maximálne prispôsobujú potrebám klientov sporiteľní. Tí si totiž určujú sami výšku splátok i čas splácania úveru.
V prvom polroku tohto roka stavebné sporiteľne po prvý raz zaznamenali pokles záujmu občanov uzatvárať nové zmluvy. Na druhej strane tí, čo sa pre stavebné sporenie rozhodli, plánujú sporiť viac ako sporitelia v predchádzajúcich obdobiach, zvyšujú sa cieľové sumy. Jednak preto, aby si sporitelia zabezpečili vyšší výnos a jednak preto, že neustále rastú ceny stavebných materiálov a služieb.
Stavebné sporenie je stále atraktívne pre tých, čo potrebujú čiastkové opravy, rekonštrukcie alebo úpravy obytného priestoru.
A naďalej je stále výhodné pre tých, ktorí nemajú dostatočnú bonifikáciu pre hypotekárny úver. Takisto tento druh sporenia sa často využíva v kombinácii s hypotekárnym úverom na stopercentné prefinancovanie úveru.
Stavebné sporenie podporuje štátnou prémiou aj Česká republika, Maďarsko, Rakúsko.
Autor: DAGMAR KRIŠTOFIČOVÁ