a nie je možné preskakovať a inak ich uprednostňovať, napríklad na korupčnom princípe,“ odpovedá JUDr. Imrich Hurinský, vedúci útvaru zmluvných vzťahov Štátneho fondu rozvoja bývania.
Môžeme rozlíšiť dva dôvody, prečo nie je priznaná podpora. Prvým je už spomínaný problém nedostatku financií (fond dáva prostriedky len do vyčerpania zásob) a druhým bývajú chyby v žiadostiach.
Ku koncu septembra mal fond finančné prostriedky a dostal 3 938 žiadost, posúdené, zmluvne uzavreté a rozdelené sú pri čísle 3 850. „Nedá sa presne určiť, koľko klientov napríklad dodatočne odmietlo úver, koľkým sa zamietli žiadosti z dôvodov nesplnenia podmienok, alebo neodstránenia vád podania. Finančné prostriedky odosielame do bánk týždenne,“ pokračuje I. Hurinský.
V súčasnosti je v parlamente návrh novely zákona 124/96 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení noviel. Mal by znížiť počet programov, ako aj umožniť najmä sociálne slabším bývať a to nielen vo vlastnom dome, alebo byte, ale aj v nájomných bytoch. Veľa závisí od toho, aké kritériá a možnosti si stanovia zástupcovia napr. miest a obcí pri prideľovaní takýchto bytov. Novela zákona by mala zvýhodniť určité druhy podpory bytov a domov.
„Ak ide o mladých ľudí, všetko závisí od ich prístupu k životu. Ale nemajetným sa v dnešnej dobe môže stať ktokoľvek, a podľa môjho názoru aj ten má právo na dôstojný život. Problém však zostáva, a sú nimi najmä ceny bytov, ktoré sú neúmerne vysoké a nezodpovedajú reálnym možnostiam občanov SR. To je už ale o inom,“ uzatvára I. Hurinský. (dk)