Niektorí tvrdia, že videorekordérom už definitívne odzvonilo.
DVD prehrávače ponúkajú oveľa vyššiu kvalitu a stále sa znižujúcu cenu prístrojov i záznamových médií.
Väčšina filmov na VHS kazetách a DVD diskoch sa predáva za rovnakú cenu.
Ak však chcete nahrávať televízne programy, musíte si kúpiť drahší DVD prístroj, ktorý dokáže tieto disky napaľovať. Najlacnejšie DVD rekordéry stoja okolo 20-tisíc korún.
Lacnejšou alternatívou preto zostávajú vidorekordéry, ktoré možno kúpiť aj za menej ako 5-tisíc.
Ideálnym riešením môže byť aj kúpa kombinovaného prístroja, ktorý umožňuje prehrávať DVD aj VHS kazety. Stojí okolo 10-tisíc korún.
Zdroj: www.najdiservis.cz , stereomag.cz , www.videoexpert.cz
Video
Na bežné prehrávanie a nahrávanie televíznych programov stačí monofónny prístroj VHS. Vlastníci stereo televízorov lepšie využijú stereo VHS, prístroje. Na dodatočné upravovanie ozvučených nahrávok si treba zaobstarať buď kvalitný stereo VHS alebo S-VHS prístroj. Ide o zdokonalený systém VHS, ktorý poskytuje vyššie rozlíšenie obrazu a lepšiu kvalitu zvuku. V ponuke obchodov sú aj systémy S-VHS ET, ktoré umožňujú nahrávať systémom S-VHS na bežné kazety VHS. Najlepšie prístroje sú digitálne D-VHS.
Ladenie
Videorekordéry sú vybavené vlastným tunerom, vďaka nemu sa dá jednoducho nahrávať program z televízneho vysielania. Tunery dokážu prebrať televízny signál zo všetkých zvyčajných pásiem vrátane káblových. Veľmi často dokážu preniesť nastavenie televíznych staníc z televízora. K tomu však treba, aby video obsahovalo funckiu Easy Link alebo Smart Link.
Rýchlosti záznamu
Moderné prístroje sa neobmedzujú len na štandardný režim prehrávania (SP), ale sú schopné predĺžiť čas záznamu dvojnásobne (LP) alebo až trojnásobne (EP). Na 240-minútovú pásku sa tak zmestí až 720 minút záznamu. Pri zázname v predĺženom režime sa však kvalita nahrávky výrazne zhoršuje. Niektoré prístroje sa pri nahrávaní automaticky prepnú do LP režimu, ak dĺžka naprogramovaného úseku presahuje dĺžku pásky (funkcia Auto LP).
Scart
Ide o univerzálny video a audiokonektor. Mali by ho mať všetky nové videá a v tomto prípade možno video zapojiť jednoducho - bez toho, aby ste ho museli ladiť.
Ak zapájate video cez anténový vstup, musíte ho naladiť ako klasickú televíznu stanicu. Scart býva označovaný aj ako Euroconnector.
VPS (Video Program System)
Táto funkcia umožňuje spustiť nahrávanie z televízie na skutočnom začiatku programu, bez ohľadu na čas, a vynechávať reklamné prestávky. Na konci programu zase funkcia VPS nahrávanie automaticky vypne. Do videorekordéra treba len zadať VPS kód daného programu, ale, samozrejme, televízia musí signál VPS vysielať. Podobne funguje aj novší systém PDC. Okrem začiatku a konca nahrávania umožňuje vysielať aj ďalšie signály, u nás sa však zatiaľ nepoužíva.
ShovView
Umožňuje pohodlné nastavenie nahrávania zvoleného programu. Ide o špeciálny kód, z ktorého si videorekordér dokáže rozlúštiť, z akej televíznej stanice má nahrávať, kedy sa program začína a kedy sa končí. Tieto údaje teda netreba do videa zadávať manuálne.
VPT (Video Programming by Telext)
Ide o jeden z prvých systémov umožňujúcich nastavenie nahrávania televízneho programu. Video, ktoré používa túto funkciu, získava potrebné údaje z teletextu. Užívateľ na videu jednoducho nastaví nahrávanie označením riadku v teletexte s vybraným programom. Údaje sa automaticky prenesú do pamäti videa a nahrávanie programu je tým nastavené.
Ďalšie funkcie
Niektoré videorekordéry sú vybavené funkciou evidencie nahrávok (tzv. knižnica). Knižnica uchováva informácie o nahraných kazetách v pamäti prístroja. Jediným stlačením tlačidla sa zobrazí zoznam všetkých nahrávok na obrazovke televízora a označený program sa rýchlo vyhľadá a spustí. Pri nahrávaní zo satelitného prijímača je výhodné, ak video obsahuje funkciu Riadenie satelitného prijímača. Táto funkcia umožňuje ovládať satelit pomocou infračerveného vysielača. Videorekordér v naprogramovaný čas potom môže automaticky prepnúť príslušný kanál a spustiť nahrávanie.
DVD
DVD je skratka pre Digital Versatile Disc (digitálny všestranný disk). Rozdiel medzi DVD a VHS nahrávkou je približne taký ako medzi CD nahrávkou a magnetofónovou nahrávkou. DVD ponúka namiesto štandardných dvoch stereofónnych zvukových kanálov až päť a navyše ešte jeden špeciálny kanál na reprodukciu špeciálnych efektov.
Obraz a zvuk
Systém DVD poskytuje najkvalitnejší obraz medzi bežne dostupnými spotrebiteľskými záznamovými systémami. V niektorých prípadoch prekonávajú jeho parametre aj profesionálne záznamové zariadenia.
Filmy na DVD nosičoch sú uložené v troch rôznych formátoch (4:3, 16:9, 21:9). DVD prehrávač rozozná, v akom formáte je film uložený, a podľa toho automaticky upraví výstup. Najvyhovujúcejší formát filmu si možno vybrať i manuálne.
Funkcia Multiangle umožňuje vybrať si kameru, z ktorej chcete sledovať film. Napríklad na DVD môže byť uložený koncert, ktorý je natočený ôsmimi kamerami. Sami si vyberiete, zábery z ktorej kamery chcete sledovať.
Oproti klasickým videám má DVD výhodu aj v tom, že krokový posun a zastavenie obrazu sú dokonale čisté a stabilné. Prevíjanie obrazového záznamu sa totiž nerobí posunom, ale skokom, ako je to napríklad pri CD nosičoch.
DVD ako jediný audiovizuálny systém záznamu poskytuje zvuk v digitálnej kvalite porovnateľnej s kvalitou CD. DVD používa viackanálový zvuk so šiestimi zvukovými kanálmi. Dá sa tak docieliť dokonalý vnem priestorového zvuku.
Vďaka veľkej kapacite nosičov DVD môže jeden film obsahovať až 8 jazykových verzií. K tomu je možné pridať až 20 verzií s titulkami.
Dekodér
Dekodér v DVD prehrávači je potrebný, aby sa dali maximálne využiť zvukové možnosti DVD. Dekodér transformuje signál z digitálnej podoby na analógovú a zvukovú zložku potom rozdeľuje na 6 samostatných kanálov.
Na trhu sú prehrávače s dekodérom i bez neho. Aby sa pri prehrávačoch bez dekodéra dosiahol priestorový zvuk, treba k nim pripojiť externý dekodér napríklad v hifi veži alebo v televízore.
Prístroje s dekodérom štandardne dokážu rozlíšiť formát Dolby Digital, v ktorom sa nahrávajú všetky filmy. Novšie a drahšie dekodéry dokážu rozlíšiť aj iné formáty záznamu, napríklad MPEG4.
Dvojstranné a dvojvrstvové disky
Klasické DVD má kapacitu 4,7 GB. Je to približne sedemkrát viac ako sa vojde na CD nosič. Moderné technológie však umožňujú vyrábať aj dvojstranné a dvojvrstvové disky. Tým sa dá ich kapacita zvýšiť až štvornásobne. Už onedlho by mali byť na trhu aj DVD napaľovačky, ktoré dokážu na DVD napáliť dve vrstvy z oboch strán.
Prehrávanie CD
DVD prehrávač umožňuje aj prehrávanie audio a video CD. Problémy však môžu nastať pri prehrávaní napálených diskov (CD-R). Ak ich však prehrávač dokáže prečítať, pravdepodobne zvládne aj prepisovateľné disky. Niektoré DVD prehrávače dokážu reprodukovať aj zvukový formát MP3, ale nedajú sa na nich púšťať disky CD-ROM (s napálenými programami).
DVD na počítači
Jedným z najjednoduchších a zároveň najčastejších spôsobov je nainštalovanie DVD mechaniky do počítača. Tento spôsob je veľmi výhodný aj cenovo.
Výstup z počítača na obrazovku televízneho prijímača umožňujú špeciálne hardvérové DVD karty. Na využitie priestorového zvuku je zase potrebné mať k dispozícii zvukovú kartu, ktorú tento zvuk podporuje, alebo externú reproduktorovú sústavu s dekodérom.
Výhodou prehrávania DVD v počítači je aj možnosť stálej aktualizácie ovládacích programov.
Ochrana proti nahrávaniu
DVD malo pôvodne zabrániť pirátskemu kopírovaniu filmov. Vo väčšine prehrávačov tomu zabraňuje špeciálne kódovanie, ktoré zabraňuje prehrávanie videosignálu iným spôsobom ako priamo do televízora. Niektoré prehrávače však toto kódovanie nepoužívajú.
Vstupy a výstupy
DVD prehrávač by mal mať podobné vstupy a výstupy ako klasické video. Určite by mu nemal chýbať konektor SCART. Bývajú na ňom aj audio a video vstupy/výstupy typu Cinch.
Súčasťou prehrávača väčšinou bývajú aj digitálne výstupy cez optický kábel alebo digitálny koaxiálny kábel SPDIF. Veľmi praktické je čelné umiestnenie vstupu na slúchadlá.
Ovládanie
Ovládanie na čelnom paneli a diaľkové ovládanie by mali byť príjemné, zrozumiteľné a jednoduché na ovládanie. Niektoré prístroje môžu mať veľa zbytočných funkcií, pre ktoré sa ovládanie stáva zložitým. Na ľahšiemu ovládanie slúži systém OSD, ktorý ponúka menu na obrazovke. Niektoré diaľkové ovládače dokážu riadiť aj televízor či satelitný prijímač.