
FOTO SME – ARCHÍV
BRATISLAVA – Ráno chlieb so šunkou alebo salámou, káva, na obed rezeň a na večeru praženica s klobáskou alebo treska s rožkom. Aj takto stále vyzerá každodenný jedálny lístok množstva obyvateľov Slovenska. Následky vidieť na prvý pohľad – vyše dvoch tretín obyvateľov trpí nadváhou. Viac ako polovica obyvateľov má zvýšenú hladinu cholesterolu, zvýšený tlak, bolesti kĺbov a chrbtice.
Paradoxne, sme so sebou spokojní. „Hoci údaje o výžive obyvateľov stále nie sú dobré, väčšina obyvateľov má subjektívny pocit, že sa stravuje zdravo. V prieskumoch to uvádza vyše 60 percent opýtaných,“ hovorí Alžbeta Béderová zo Štátneho zdravotného ústavu.
Ľudia na Slovensku stále jedia príliš málo ovocia, zeleniny, rýb, strukovín a mlieka. Radšej si dajú mäso, údeniny a pivo.
Prieskum stravovacích zvyklostí v rámci akcie Florabus odhalil zvlášť vysoký počet mladých, ktorí priznali nesprávne stravovacie návyky. Až 40 percent mužov do 25 rokov zje každý deň nejakú údeninu a 45 percent denne vypije pivo. „A to pri tomto ukazovateli vieme, že muži zatajujú,“ hovorí Béderová. Mladí sa tiež častejšie stravujú vo fast-foodoch, klasické obedy stále častejšie nahrádzajú hranolčeky a hamburgery.
V stravovaní vidieť regionálne rozdiely. Najviac ovocia a zeleniny zjedia ľudia na východnom a západnom Slovensku, naopak, najmenej na južnom Slovensku. „Je to paradox, že tam, kde sa urodí najviac ovocia a zeleniny, tam sa ho zje najmenej,“ hovorí doktorka Béderová.
Platí, že ženy sa stravujú zdravšie ako muži. Zdravšie jedia tiež ženatí a vydaté, osamelo žijúci ľudia majú tendenciu jesť viac nezdravých potravín.
Osveta však začína robiť svoje. „V porovnaní s prieskumom, ktorý sme robili rovnakým spôsobom v roku 1999, sú výsledky o niečo lepšie,“ hovorí Diana Dobrucká, manažérka prieskumu Florabus. Muži aj ženy pijú mierne viac mlieka, používajú viac rastlinných nátierok a jedia viac rýb. Na druhej strane sa zvýšila konzumácia údenín a u mužov piva. Mierne klesol tiež podiel obyvateľov so zvýšeným cholesterolom a ľudí s nadváhou a obezitou – kým v roku 1999 malo nadváhu alebo obezitu 73,7 percenta mužov a 66,6 percenta žien, v roku 2003 to bolo 68 percent mužov a 65,5 percenta žien. (mar)