Brusel 16. októbra (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dnes vyhlásil, že verí v pravdepodobnosť prijatia požiadavky malých členských štátov Európskou úniou, aby na jednu krajinu pripadal jeden komisár.
Dzurinda v rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru DPA povedal, že mnohí lídri Európskej únie zdôraznili tento bod na prvom kole bruselského summitu o európskej ústave pre rozšírenú úniu.
Zatiaľ sa nedosiahlo nijaké rozhodnutie o tejto kontroverznej, no politicky významnej záležitosti, no Dzurinda bol optimistický. "Verím, chcem veriť, že na dnešnej debate sa to podarilo," uviedol.
Veľké štáty, ako Francúzsko a Nemecko, chcú znížiť už teraz nemotornú 20-člennú Európsku komisiu, čo by automaticky zbavilo malé štáty práva na kreslo po rozšírení v roku 2004. Podľa terajších úprav majú veľké štáty garantované dvoch komisárov a malé po jednom.
Existujú obavy, že po budúcoročnom vstupe skupiny desiatich nových členov do únie, vrátane Slovenska, sa 25-členná EÚ a 31-členná komisia, ktoré tak vzniknú, stanú neovládateľnými.
Návrh ústavy preto predkladá obmedzenie komisie na 15 členov plus ďalších desiatich bez hlasovacieho práva. Dzurinda namietal, že zníženie počtu komisárov neberie ohľad na potreby malých krajín.
"Najlepším riešením pre všetkých je vytvoriť vzorec jedna krajina-jeden komisár na rovnakej úrovni so všetkými právami. Je to jednoduché. Je to pochopiteľné a pre Slovensko politicky veľmi, veľmi dobré," povedal.
Ešte predtým šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová tiež trvala na tom, že Viedeň bude nástojiť na požiadavke jedna krajina-jeden komisár. "Naša pozícia jeden komisár na krajinu začína naberať na hybnej sile," povedala Ferrerová-Waldnerová.