foto
V každom prípade je výhodnejšie sprchovať sa ako kúpať,
pri sprchovaní je spotreba vody trikrát nižšia.
V bytovkách, kde dodáva teplú vodu centrálne tepláreň, nie je veľa možností výberu ohrievania, ale v rodinných domoch a bytoch so samostatnými ohrievačmi áno.
Na otázku, či je výhodnejšie použitie plynového ohrievača vody alebo elektrického ohrievača vody (klasického bojlera), nie je jednoznačná odpoveď. Ako najzaujímavejšie sa zdá byť riešenie, keď sa teplá úžitková voda počas vykurovacej sezóny pripravuje spolu s vykurovacím médiom. Naopak, v letných mesiacoch je ohrev zabezpečovaný elektrickou špirálou, prípadne pomocou solárneho systému. Presne zadefinovať úspory energie pri použití niektorého zo spomenutých systémov nie je možné, pretože závisí od prevádzkových podmienok – počet ľudí, objem bojlera a podobne.
Dôležité sú batérie
Pákové batérie nie sú samoúčelný výmysel na krásu, ale sú veľmi praktické aj z hľadiska úspory vody a energie na zohrievanie vody.
S klasickými batériami s kohútikmi trvá namiešanie vody omnoho dlhšie.
Pákové dokážu v podstate okamžite dosiahnuť potrebnú teplotu.
Najmodernejšie sú termostatické batérie, ktoré sú schopné stanovenú teplotu udržať veľmi presne, ale stoja viac ako pákové. Návratnosť investície závisí od prevádzky. Ak sa batéria používa často, návratnosť sa skracuje.
Solárny systém
Správne navrhnutý solárny systém na zohrievanie vody dokáže usporiť 60 až 70 percent energie. Ak sa predpokladá jeho životnosť 20 až 30 rokov, je táto investícia určite návratná. Celková cena takéhoto systému je približne 120-tisíc korún.
Šetrič na WC
Pri používaní splachovacieho WC, ktoré nemá nainštalovaný šetrič vody, sa v priemernej domácnosti spotrebuje približne 48 litrov vody denne.
Pri použití šetriča sa spotreba zredukuje o 15 litrov na deň.
Aká má byť teplota vody?
* Na hygienickú očistu človeka sa teplota teplej úžitkovej vody blíži teplote tela, čiže 35 až 38 stupňov Celzia.
* Na umývanie riadu alebo podlahových plôch by nemala klesnúť pod 52 stupňov, pretože pri tejto teplote sa účinnejšie odstraňujú karcinogénne zvyšky umývacích prostriedkov. Pri teplote vyššej ako 60 stupňov sa na vnútorných povrchoch potrubí a zásobníkov usadzuje vodný kameň. Usadeniny znižujú účinnosť ohrevu a poškodzujú materiál ohrievačov. Naopak, teploty pod 45 stupňov v zásobníkových ohrievačoch podporujú vznik a rozmnožovanie choroboplodných zárodkov.
* Pri ústrednom ohreve vody sa odporúča teplota 55 stupňov.
* Pri miestnych elektrických ohrievačoch s krátkymi rozvodmi sa voda pripravuje na teplotu 80 stupňov. Výhoda vyššej teploty ohrevu spočíva v potrebe menšieho objemu zásobníkového ohrievača.
Tipy na šetrné zaobchádzanie s vodou:
* Kvapkajúcim kohútikom odtečie 180 litrov vody za mesiac. Poškodené tesnenia na vodovodných batériách treba vždy včas vymieňať.
* Používajte úsporné pákové alebo termostatické armatúry. Investícia sa do roka vráti. Výmena zastaranej vodovodnej batérie za modernú a úspornú pákovú batériu uľahčí manipuláciu pri nastavení požadovanej teploty úžitkovej vody a ušetrí až 40 percent vody (cena pákovej batérie je asi 1700 až 2300 Sk).
* Nenechávajte dlhodobo tiecť a zbytočne odtekať vodu pri osobnej hygiene.
* Neumývajte riad pod trvale tečúcou vodou. Umyte ich v dreze umývacím prostriedkom a potom riad vodou krátko opláchnite.
* Obmedzte kúpanie vo vani a nahraďte ho sprchovaním. Rohová vaňa vo vašom novom dome by mala byť len v druhej kúpeľni.
* Osaďte na výtoky drezových a umývadlových batérií perlátory so stop ventilom, ktoré znižujú prietok vody bez toho, aby ste to pocítili. – Namontujte si úspornú sprchovú hlavicu so stop ventilom namiesto bežne používanej sprchovej hlavice. Podstatou úspory vody je obmedzenie prietoku, ktoré nie je na úkor kvality prúdu (cena úspornej sprchovej hlavice je od 350 do 650 Sk a dokáže ušetriť asi 30 percent vody).
* Namontujte si do plavákovej splachovacej nádržky WC úsporné závažie , ktoré vám umožní regulovať podľa potreby množstvo vody vytekajúcej z nádržky pri splachovaní. V okamihu uvoľnenia sily pôsobiacej na splachovač alebo na ovládaciu páku sa ihneď uzavrie odtok vody. U nás najrozšírenejšie splachovače s plavákovým uzáverom na výtoku sú konštruované tak, aby pri každom použití vytiekol vždy plný objem nádržky asi 10 litrov (cena úsporného závažia je asi 100 Sk a dokáže ušetriť aj 60 percent vody).
* Redukčný ventil a filter vo vodomerovej zostave predĺžia životnosť výtokových armatúr a znížia straty vody.
* Pri nákupe nových domácich spotrebičov (práčka, umývačka riadu…) sledujte spotrebu vody, ktorú udáva energetický štítok, a porovnajte ju s inými, podobnými spotrebičmi.
* Pozor na vodný kameň a choroboplodné zárodky.
činnosť teplota vody spotreba vody
(litre/osoba)
umývanie rúk 37 3 – 4
umývanie hlavy 37 5 – 10
sprchovanie 37 30 – 50
vaňový kúpeľ 40 120 – 150
umývanie riadu 55 5 – 10
upratovanie 50 10
účel spotreby
litrov denne
m3 ročne
splachovanie WC – s úsporným splachovaním 32 11,5
– so zvyčajným splachovaním 48 17,5
práčka 25 9
telesná hygiena 10 4
kúpanie a sprchovanie 55 20
varenie a pitie 4 1,5
umývanie riadu 8 3
upratovanie bytu 7 2,5
ostatné (auto, záhrada) 9 3
spolu 150, resp. 166 54,5, resp. 60,5