Opýtali sme sa preto na Národnom úrade práce, aké odbory by študentom odporučili študovať, aby neostali po skončení strednej školy bez práce. „V tom by si malo urobiť poriadok ministerstvo školstva, nie my,“ povedala SME hovorkyňa Lýdia Výborná. „V rezorte školstva nevedia, čo chcú, nemajú prehľad od zamestnávateľov, o aké miesta je záujem.“ Tieto údaje by podľa nej mal evidovať Ústav informácií prognóz školstva.
Tam nám však oponovali: „My evidujeme počty absolventov, ale zistiť, či sú zamestnaní alebo nie, nemáme šancu. Vieme, koľkých sme vychovali, a Národný úrad práce by mal sledovať, či sú zamestnaní alebo nie,“ povedala SME Jana Čabalová z ÚIPŠ.
Ani na Krajskom úrade práce v Košiciach nám nevedeli povedať, absolventi ktorých odborov majú na trhu práce problémy. „Možno to bude vedieť Štatistický úrad,“ odporučila nás Mária Múdra. Tam však vedú len štatistiky o absolventoch jednolivých typov škôl (gymnáziá, SOŠ, SOU…), a nie o absolventoch z konkrétnych odborov.
Poradiť nám nevedela ani výchovná poradkyňa Mária Kostolná, zo ZŠ Bánová v Žiline.
„Údaje o uplatnení absolventov na trhu práce si sledujú skôr stredné školy,“ povedala SME. Podľa nej aj tak hrajú prím pri výbere strednej školy najmä rodičia. „Už sa mi stalo, že rešpektujú aj môj názor a skúsenosti. Ale väčšina rodičov sa rozhoduje podľa seba. Ak za mnou príde otec, ktorý povie, že je tesár a aj jeho syn sa bude učiť za tesára, aby s ním mohol ísť pracovať do Nemecka, je to hotová vec.“
(sr)