Luxemburg 13. októbra (TASR) Ministri zahraničných vecí EÚ dnes v Luxemburgu podporili návrh Európskej komisie poskytnúť zo spoločného rozpočtu na obnovu Iraku 200 miliónov eur, rozdiely medzi členskými štátmi sa však ukázali pri diskusii o ich individuálnych príspevkoch.
Zatiaľ čo britský minister Jack Straw, ktorého krajina viedla spolu s USA vojenskú operáciu v Iraku, oznámil príspevok Londýna vo výške 375 miliónov eur, hlavní odporcovia vojny Nemecko a Francúzsko konkrétne sumy neuviedli.
"Nemecká vláda nerozhodla, ako a či prispieť," povedal novinárom šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer. Vzhľadom na rozpočtové problémy Nemecka, ktoré prekračuje pravidlami eurozóny povolený deficit "musíme byť realisti", dodal Fischer.
Francúzsko oznámilo iba zámer pomôcť Iraku pri výcviku policajtov a vojakov. To však len v prípade, ak dôjde k zlepšeniu bezpečnostnej situácie a následnému odovzdaniu suverenity do rúk irackých úradov, povedal francúzsky minister Dominique de Villepin.
O konkrétnych príspevkoch na obnovu Iraku sa bude hovoriť na medzinárodnej darcovskej konferencii v Madride 23.-24. októbra. Taliansky minister Franco Frattini v tejto súvislosti vyzval všetky členské štáty na "štedré príspevky".
Podľa slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana Slovensko zatiaľ svoju pozíciu neprijalo, ale poskytnutie konkrétnej sumy sa neočakáva.
Ministri dnes potvrdili, že žiadajú "realistický kalendár" odovzdania suverenity do rúk irackého ľudu. "Realistický znamená, že sa bude postupovať tak rýchlo, aby ten prechod neznamenal komplikovanie situácie v Iraku, samotné inštitúcie musia byť naozaj pripravené prevziať moc tak, aby zabezpečili stabilnú bezpečnostnú situáciu a všetky otázky spojené s fungovaním spoločnosti," vysvetlil Kukan.
Okrem odovzdania moci ľudu a lepšej bezpečnostnej situácie bude pre úspech obnovy Iraku kľúčová "silná a životne dôležitá úloha OSN", zhodli sa ministri, ktorí tiež potvrdili vôľu, aby peniaze na obnovu smerovali do krajiny prostredníctvom transparentného multilaterálneho fondu.
V diskusii o Iráne ministri zopakovali "hlboké znepokojenie" nad "vážnym porušovaním" ľudských práv, ktoré pokračuje v tejto krajine. Za mimoriadne znepokojivú označili situáciu v oblasti slobody názoru a vyjadrovania, najmä v súvislosti s parlamentnými voľbami naplánovanými na začiatok budúceho roka.
"Ochota naďalej zintenzívňovať spoluprácu s Iránom sa viaže na to, aká bude odpoveď a ústretovosť Iránu na doteraz vznesené požiadavky," komentoval vyhlásenie EÚ minister Kukan.
Ministri vo vyhlásení potvrdili napríklad postoj EÚ proti trestu smrti a vyzvali Irán na urýchlenie reforiem štátnej správy a justície.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh