Podľa § 8, oddielu 3 Zákona č. 50 / 1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v znení neskorších zmien a doplnkov, citujeme: „Územno-plánovacia dokumentácia rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia, zosúlaďuje záujmy a činnosti ovplyvňujúce územný rozvoj, životné prostredie a ekologickú stabilitu a ustanovuje regulatívy priestorového usporiadania a funkčného využívania územia.“
Územno-plánovacia dokumentácia sa spracúva pre rôzne stupne: celoštátny, regionálny, pre obce a časti obcí. Na celoštátnej úrovni ide o koncepciu územného rozvoja Slovenska, na ktorú nadväzujú územné plány regiónov a jednotlivých obcí. Územný plán obce je na Slovensku povinná mať každá obec s viac ako 2000 obyvateľmi. Územno-plánovaciu dokumentáciu obcí a ich jednotlivých zón obstarávajú obce. Územný plán sa spracováva podľa zadania na základe prieskumov a rozborov územia. Ide o zložitý viacvrstvový proces, ktorý trvá dlhšie, čím je obec väčšia, spravidla až niekoľko rokov.
Územný plán obce stanovuje pre obec hlavne: zásady a regulatívy priestorového usporiadania a funkčného využitia územia v nadväznosti na okolité územie; prípustné, obmedzené a zakázané funkčné využívanie plôch; zásady a regulatívy starostlivosti o životné prostredie, územného systému ekologickej stability a tvorby krajiny, vrátane plôch zelene; zásady a regulatívy ochrany a využívania prírodných zdrojov, kultúrno-historických hodnôt a významných krajinných prvkov; hranice medzi súvislo zastavaným územím obce alebo územím určeným na zastavanie a ostatným územím obce; zásady a regulatívy verejného dopravného systému, technického a občianskeho vybavenia; plochy pre verejnoprospešné stavby, plochy na vykonanie asanácie a plochy pre chránené časti krajiny; územný plán obce stanovuje, pre ktoré časti obce je potrebné obstarať a schváliť územný plán zóny.
Územný plán zóny je podrobnejší dokument a spracováva sa pre vymedzenú časť obce, ktorá sa perspektívne plánuje zastavať alebo pre pozemok či stavbu na verejno-prospešné účely. Územný plán zóny stanovuje hlavne: zásady a regulatívy podrobnejšieho priestorového usporiadania a funkčného využitia pozemkov, stavieb a verejného dopravného a technického vybavenia územia; zásady a regulatívy umiestnenia stavieb na jednotlivých pozemkoch, do urbárnych priestorov a podmienky na zastavanie na jednotlivých stavebných pozemkov; únosnosť využívania územia pre pozemky, ktoré sú v zastavanom území; podmienky, za ktorých je možné nezastavané pozemky zaradiť medzi stavebné pozemky; chránené časti krajiny; zásady a regulatívy nevyhnutnej vybavenosti stavieb a ich napojenie na verejnú dopravnú sieť a na technické vybavenie územia; zásady a regulatívy začlenenia stavieb do okolitej zástavby, do pamiatkových rezervácií a zón ako aj do ostatnej krajiny; umiestnenie zelene, významných krajinných prvkov a ostatných prvkov ekologickej stability; na jednotlivých pozemkoch; vecnú a časovú koordináciu novej výstavby; pozemky pre verejno-prospešné stavby, stavebnú uzáveru a na vykonanie asanácie.
Územný plán obce nad 2000 obyvateľov sa spracováva najprv invariantne v koncepte. Koncept musí byť verejne vystavený a verejne prerokovávaný. Výsledky verejného prerokovania a pripomienky zahŕňa súborné stanovisko a na základe výsledkov prerokovania konceptu dôjde k zmene zadania.
Návrh územného plánu musí byť vystavený 30 dní na verejné nahliadnutie a verejnosť je oprávnená podať pripomienky k návrhu do 30 dní odo dňa oznámenia. Pred uplynutím lehoty, obec zvolá verejné prerokovanie pre obyvateľov obce a zabezpečí odborný výklad spracovateľa.
Bratislava mala spracované tri koncepty územného plánu v roku 2000, tie boli prerokovávané v následných rokoch a v roku 2002 - 2003 bolo vytvorené súborné stanovisko. V súčasnosti sa na základe výsledkov z prerokovaní, zosúladení záujmov mestských častí a hlavného mesta, na základe vyjadrení orgánov štátnej správy, rôznych inštitúcií, organizácií a iných subjektov pracuje na vytvorení finálneho konceptu územného plánu. Posledné správy hovoria o roku 2004, kedy by tento koncept mal byť opätovne prerokovávaný. (rot)