Úvery pre malých a stredných podnikateľov by mohli zlacnieť

Prístup malých a stredných podnikateľov (MSP) ku kapitálu nie je stále jednoduchý a zďaleka nezohľadňuje ich potreby. Denník SME sa preto zaujímal o ponúkané možnosti financovania, ako i aktuálny stav v čerpaní dostupných prostriedkov.

V záujme uľahčenia prístupu podnikateľov ku kapitálu ministerstvo hospodárstva navrhuje zmenu kritérií na stanovenie výšky úrokovej sadzby pri štátnych programoch podpory malého a stredného podnikania na roky 2000 - 2005. Navrhuje zníženie úrokovej sadzby z dnešných 11,3 percenta ročne na 10,8 percenta ročne pre úvery poskytované z Podporného úverového programu (PÚP).

Ten patrí k hlavným úverovým nástrojom malého a stredného podnikania. Jeho cieľom je umožniť malým a stredným podnikateľom prístup k investičnému a prevádzkovému kapitálu formou strednodobého úveru za výhodnejších podmienok, ako sú bežné poskytované komerčnou sférou. Program je určený podnikateľom zamestnávajúcim menej ako 250 zamestnancov, ktorí podnikajú v oblasti výroby, remesiel, služieb a aktívneho cestovného ruchu. Podnikatelia, ktorí spĺňajú kritéria programu, môžu požiadať o poskytnutie úveru v maximálnej výške 5 miliónov korún, s dobou splatnosti päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa vytvorením PÚP v roku 1994 zaviazala poskytovať zdroje zo štátneho rozpočtu vo výške 200 miliónov korún pre účely revolvingového úverového fondu. Na rovnaký účel a v rovnakej výške uvoľnila zdroje aj Komisia Európskej únie v rámci programu PHARE. Tieto zdroje boli zverené Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania ako koordinátorovi a realizátorovi programu. Do fondu prispeli tretinou aj tri a neskôr štyri slovenské banky: Slovenská sporiteľňa, Tatra Banka, Poľnobanka a Istrobanka. Týmto spôsobom boli pridelené finančné prostriedky pre PÚP v rokoch 1994, 1995 a 1998, čím sa vytvoril fond umožňujúci ďalšie poskytovanie úverov aj zo splátok úverov. Do realizácie programu sa v závere roku 1998 zapojila aj Ľudová Banka.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom polroku 2001 bolo v rámci programu odporučených na poskytnutie úveru celkom 76 žiadostí. Poskytlo sa 42 úverov v celkovom objeme 130,95 milióna korún. Podľa predmetu podnikania úvery v prvom polroku 2001 smerovali do výroby kovov, plastov (9 úverov), do služieb (16 úverov), potravinárskej výroby (5 úverov), drevárskeho priemyslu (3 úvery), cestovného ruchu (8 úverov), stavebného priemyslu (5 úverov) a textilnej výroby (2 úvery).

Od začiatku realizácie programu sa splatilo 443 úverov. Z celkového počtu 1075 doteraz poskytnutých úverov 109 klientov meškalo so splácaním minimálne dvoch splátok istiny. Celkový podiel problémových úverov tak predstavuje 10,14 percenta zo všetkých doteraz poskytnutých úverov. Celková výška nesplatenej istiny je 212,438 milióna korún, čo predstavuje 6,07 percenta z celkovej výšky poskytnutých úverov. V porovnaní s predchádzajúcim polrokom došlo k poklesu podielu problémových úverov o 1,86 percenta, ako aj absolútneho počtu problémových úverov. Podiel nesplatenej istiny klesol o 0,43 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Mikropôžičkový program

V roku 1997 začala Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania prostredníctvom troch Regionálnych poradenských a informačných centier v Považskej Bystrici, vo Zvolene a v Prešove s realizáciou pilotného projektu mikro- pôžičkového programu. Jeho hlavným cieľom bolo riešiť problém prístupu malých podnikateľov v regiónoch k malým úverom. Program je určený malým podnikateľom zamestnávajúcim do 10 pracovníkov. Zdroje na jeho vytvorenie poskytla Európska únia z programu PHARE. Záujem podnikateľov o mikropôžičky predstihol očakávania a v súčasnosti program realizuje už osem centier pokrývajúcich plošne celé územie Slovenska.

Pôžičku možno použiť na nákup hnuteľného a nehnuteľného investičného majetku, rekonštrukciu prevádzkových priestorov alebo nákup potrebných zásob a surovín. Maximálna výška pôžičky je 500-tisíc korún a minimálna výška je 50-tisíc korún. Lehota splatnosti je stanovená od 6 mesiacov do 3 rokov. V rámci programu je možné poskytnúť odklad splátok istiny maximálne na 6 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu I. polroka 2001 predložilo žiadosť o poskytnutie mikropôžičky 42 záujemcov. V I. polroku 2001 bolo poskytnutých 13 pôžičiek v celkovej sume 4 750 000 korún. Celkom bolo v rámci mikropôžičkového programu od začiatku jeho realizácie poskytnutých 240 mikropôžičiek v celkovej hodnote 74 154 480 korún. Priemerná výška mikropôžičky je 308 977 korún. Spolu 85 pôžičiek, ktoré boli poskytnuté od začiatku programu, bolo už splatených v plnej výške. Ďalším, nemenej dôležitým faktorom pri realizácii mikropôžičkového programu je jeho dopad na zamestnanosť v daných regiónoch. Celkovo od začiatku poskytovania mikropôžičiek bolo vytvorených alebo udržaných 710 pracovných miest. Konkrétne vo Zvolene 84, Považskej Bystrici 154, Prešove 144, Bratislave 141, Spišskej Novej Vsi 53, Trebišove 49, Komárne 85.

SkryťVypnúť reklamu

Úrokovú sadzbu pri mikropôžičkách navrhuje ministerstvo znížiť u pôžičiek na investičné účely v rámci z terajších 11,3 percenta na 11 percent ročne.

Zahraničné úverové linky EIB a EXIM Bank of Japan

Rozvoj malého a stredného podnikania na Slovensku podporuje od roku 1993, teda od svojho vzniku aj Národná banka Slovenska prostredníctvom špeciálnych zahraničných úverových liniek. V období rokov od 1993 - 1997 podpísala NBS dve zmluvy s Európskou investičnou bankou (Pôžičky Apex Global Loan a Apex Global Loan II) a tri zmluvy s EXIM Bank of Japan (Pôžičky Two Step Loan, Two Step Loan II a Two Step Lopan III). Prostriedky z týchto pôžičiek sú určené na podporu súkromného podnikania na Slovensku. Konkrétne projekty financujú vybrané komerčné banky na základe sprostredkovateľských zmlúv, ktoré majú uzatvorené s NBS.

SkryťVypnúť reklamu

Európska investičná banka podpísala 17. februára 1993 s Národnou bankou Slovenska zmluvu o poskytnutí pôžičky Apex Global Loan v objeme 28 miliónov EUR. Pôžička bola určená na financovanie malých a stredných projektov v rozmedzí od 40-tisíc do 20 miliónov EUR, pričom úver je poskytovaný maximálne do výšky 50 percent investičných nákladov. Zdrojom financovania zostávajúcich 50 percent investičných nákladov projektu by mali byť vlastné zdroje investora alebo úvery z iných peňažných ústavov. Úverovou menou je EUR a čerpanie úveru je v mene, akú požaduje podnikateľ, pričom riziko zmeny kurzu znáša podnikateľ. V júli 1995 bola medzi EIB a NBS podpísaná ďalšia zmluva o poskytnutí pôžičky AGL II v objeme 50 miliónov EUR.

Z úverovej linky AGL bolo celkom financovaných päť projektov v objeme 22,05 milióna EUR a z linky AGL II 6 projektov v objeme 27,343 milióna DEM. Okrem toho NBS odsúhlasila možnosť čerpania prostriedkov z úverovej linky AGL II aj v Sk, čím sa urýchlil proces realizácie pôžičky. Takto bolo financovaných kumulatívne 20 projektov v objeme 1,327 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu

Úverová linka AGL II bola v roku 2000 dočerpaná a ďalšie financovanie je realizované už iba v rámci revolvingu. V prvom polroku 2001 bol takto realizovaný jeden projekt vo výške 26,222 milióna korún. Kumulatívne boli v rámci revolvingu prefinancované dva projekty v objeme 79,222 milióna korún.

Pôžička od Export-Import Bank of Japan (v súčasnosti Japan Bank for International Cooperation) bola poskytnutá prostredníctvom troch úverových liniek Two Step Loan (TSL I, TSL II, TSL III). Zmluva o pôžičke ZSL III bola podpísaná 12. septembra 1997 s NBS v objeme 20 miliárd jenov (9,052 mld. Sk). Pôžička je určená na podporu rozvoja malých a stredných súkromných podnikov a joint ventures. Pre účely tejto pôžičky je ako malý definovaný podnik s 1 až 150 zamestnancami a ako stredný ten podnik ten, ktorý zamestnáva 151 až 600 zamestnancov. Tieto prostriedky sú použiteľné na financovanie nových projektov alebo rozšírenie projektu vrátane modernizácie, renovácie, obnovy, optimalizácie, reštrukturalizácie a akéhokoľvek druhu investície na zlepšenie produktivity alebo účinnosti existujúceho projektu. Z pôžičky nemožno financovať maloobchod, veľkoobchod a služby s ním spojené a lízing. Z prostriedkov pôžičky je možné financovať maximálne 70 percent celkových nákladov projektu. Čiastka krytá z prostriedkov tejto pôžičky nesmie u jednotlivých projektov prekročiť korunový ekvivalent 750 miliónov jenov (asi 200 mil. Sk).

SkryťVypnúť reklamu

V prvom polroku 2001 boli čerpané už iba revolvingové zdroje, z ktorých bolo v rámci TSL II prefinancovaných sedem projektov v objeme 94,460 milióna korún a v rámci TSL III to bolo 17 projektov v objeme 168,780 milióna korún. Linka TSL I nebola čerpaná.

K 30. júnu 2001 sa kumulatívne zo zdrojov a revolvingu uvedených pôžičiek od EIB a EXIM Bank of Japan prefinancovalo celkovo 1070 projektov v celkovej výške 15,290 miliardy korún.

Spoločnosť zárodkového kapitálu (Seed Capital Company)

Hlavnou charakteristikou spoločnosti zárodkového kapitálu (SCC), ktorá bola založená v roku 1994 Národnou agentúrou, je investovanie do základného imania firmy. Spoločnosť riadi fond štartovacieho kapitálu, z ktorého sa vykonávajú investície do výšky 5 miliónov korún. Program je financovaný z prostriedkov programu PHARE. Cieľom spoločnosti je finančnými investíciami umožniť vznik a rozvoj nových podnikov a rozvinúť činnosť existujúcich podnikov. Pri investovaní sú preferované najmä projekty z oblasti priemyselnej výroby, výrobných služieb a aktívneho cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

(pokračovanie na str. 14)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu