V priebehu augusta slovenská koruna na referenčnom menovom páre EUR/SKK oslabila. Stredná hodnota koruny klesla v auguste oproti júlu o 1,14 %, t.j z úrovne 42,584 EUR/SKK v júli na úroveň 43,071 EUR/SKK v auguste. Najvýraznejším impulzom v obchodovaní so slovenskou korunou bol avizovaný odchod SMK z vládnej koalície, po ktorom investori zneisteli a uzatvárali svoje pozície v SKK. SMK napokon podmienila svoj odchod z vládnej koalície schválením kompetenčných zákonov do konca septembra. Hodnota koruny sa počas úvodného augustového týždňa udržiavala nad hranicou 43,000 EUR/SKK, ale neskôr jej hodnota stúpla, keď maximum dosiahla počas druhého augustového týždňa na úrovni 42,750 EUR/SKK. Po korekcii koruny smerom k úrovni 42,750 EUR/SKK však hodnota koruny ďalej klesala a až do konca augusta ostala nad úrovňou 43,000 EUR/SKK. Najnižšiu hodnotu koruna zaznamenala v priebehu posledného augustového týždňa na úrovni 43,470 EUR/SKK. Pokles slovenskej koruny bol v priebehu druhej polovice augusta do značnej miery podmienený aj prudkým posilnením eura na medzinárodných devízových trhoch, kedy euro voči doláru stúplo v priebehu dvoch týždňov o takmer 5,5 %. Euro tak bolo podporované najmä vývojom na eurodolárovom trhu a tento moment sa premietol do vývoja na devízovom trhu v rámci celého regiónu strednej Európy.
Voči americkému doláru naopak koruna posilnila, pričom dosiahla najvyššie tohoročné hodnoty na úrovni 47,020 USD/SKK.
Stredná hodnota koruny voči americkému doláru stúpla v priebehu augusta o 3,34 %, t.j. z júlovej úrovne 49,442 USD/SKK koruna posilnila na strednú hodnotu 47,776 USD/SKK v auguste. Vývoj koruny voči doláru bol ovplyvnený predovšetkým vývojom dolára na eurodolárových trhoch. Pokles hodnoty dolára bol spôsobený predovšetkým nedostatkom fundamentálnej podpory, ktorá plynie z doterajšieho vývoja americkej ekonomiky, na čo reagovala americká centrálna banka FED ďalšou redukciou úrokových sadzieb o 0,25 %. K redukcii úrokových sadzieb o 0,25 % pristúpila v závere augusta i Európska centrálna banka (ECB), pričom obidve redukcie úrokových sadzieb sa na trhu vo všeobecnosti očakávali, a tak nevyvolali na devízových trhoch žiadne výraznejšie zmeny.
Predpokladáme, že v priebehu septembra sa korune podarí na základe vývoja ekonomických a politických fundamentov prelomiť hranicu 43,000 EUR/SKK a na referenčnom menovom páre posilniť na úroveň 42,900 - 42,700 EUR/SKK. Počas septembra by sa mal podľa našich predpokladov kurz koruny pohybovať v pásme 42,700 - 43,300 EUR/SKK. Vo vývoji na medzinárodných devízových trhoch očakávame po korekcii dolára opätovný návrat k trendu apreciácie eura, pričom maximum odhadujeme na úrovni 0,9380 EUR/USD. Krížový kurz amerického dolára by sa tak podľa našich predpokladov mal pohybovať v pásme 45,500 - 47,900 USD/SKK.
MÁRIO BLAŠČÁK
(Autor je analytikom Ľudovej banky)