
Tóny americkej hymny Star Spangled Banner, ktorú vo Woodstocku v roku 1969 hral aj Jimi Hendrix, dominovali vysielaniu amerických rádií po vraždených atentátoch. FOTO - ARCHÍV
„Vybrali sme piesne, ktoré ľudí chytia za srdce a urobia ich šťastnejšími,“ povedal pre Reuters programový vedúci rádia KIIS v Los Angeles John Ivy. Washingtonská stanica WHFS vysiela Mobyho skladbu Porcelain s historickou vetou prezidenta Busha: Dnes ráno zaútočili na našu slobodu, ktorú povedal iba niekoľko minút po útoku na mrakodrapy Svetového obchodného centra. Slová Mobyho staršej pesničky ako napríklad „v mojich snoch stále umieram“, „je to všade chaos“ alebo „požiarnici plakali“ akoby korešpondovali s minulotýždňovou tragédiou.
Mark Edward pracuje v rádiu už niekoľko rokov. Za ten čas nezaznamenal takú odozvu na vysielanie ako za posledné dni. „Piesne, ktoré hráme, majú neuveriteľnú silu,“ hovorí Edward o tom, ako hlboko zasiahol ľudí výber skladieb na vlnách rádia WVRV.
Každá z amerických staníc si urobila vlastný výber - WVRV v St. Louis púšťa Why od Annie Lenoxovej alebo In a New York Minut od Dona Henleyho, chicagské WBBN oprášilo verziu Star Spangled Banner od Whitney Houstonovej, s ktorou išla Amerika pred desiatimi rokmi do vojny v Perzskom zálive.
KCRW, ďalšie rozhlasová stanica v Los Angeles, vysielala do piatka iba správy, potom radikálne zmenila program. „Rozhodli sme sa vybrať piesne, ktoré by odzrkadľovali smutné zážitky a pocity ľudí,“ povedal jeho programový šéf Nic Harcourt.
On sám do vysielania komerčného KCRW zaradil Hallelujah od Jeffa Buckleyho, Simonovu a Garfunkelovu Ameriku a skladbu Joni Mitchelovej Come in from the Cold. Sú to tiché piesne, ktoré by v stave pokoja mohli zaznieť iba v nočných hodinách.
Jeho kolegyňa Cathy Tamkimová potom zaradila The Mess Were In od PJ Harvey alebo Marleyho So Much Trouble in the World. „Myslím si, že hudba nás dokáže liečiť,“ hovorí riaditeľ, ktorý obmedzil na minimum vysielanie komerčnej hudby.
Najpočúvanejšou skladbou posledných dní sa stala novinka Overcome od štvorice Live. Bostonské rádio WBCN hrá jej pôvodnú verziu. Tá nová je obohatená o Bushovu vetu Tisíce životov zrazu zmaril sám diabol. „Nemám veľmi rád skladby, ktoré by mali niekomu vzdať hold,“ povedal spíker Oedipus, ktorý nie je veľkým fanúšikom Georgea Busha. „On nemá rád našu hudbu. Ale balada Overcome je geniálna pieseň, až ma mrazí, keď ju počujem,“ dodáva bostonský DJ.
PETER BÁLIK