BRATISLAVA – Prví slovenskí občania by v októbri mali dostať odškodnenie z nemeckého fondu Spomienka – Zodpovednosť – Budúcnosť určeného pre obete nútených prác počas druhej svetovej vojny.
„Koncom augusta sme vyplatili prvých sto žiadateľov z takzvaných iných krajín. Druhé kolo by malo nasledovať 10. októbra. Dúfame, že v ňom už budú aj žiadatelia zo Slovenska,“ povedal predstaviteľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Dirk de Winter. Obete majú podľa stupňa ujmy nárok na 2- až 15-tisíc mariek.
Oprávnený nárok na odškodnenie doteraz podľa organizácie vznieslo zo Slovenska asi 3500 ľudí. Ich počet môže ešte narásť – termín podávania žiadostí sa posunul až do 31. decembra tohto roku.
IOM upozorňuje, že žiadosti vybavuje zadarmo. Organizácia totiž zaregistrovala osoby, ktoré sa ponúkali, že za poplatok podajú ľuďom žiadosť o odškodnenie. „Podvodníci sa objavili v okresoch Levice, Komárno, Nové Zámky. Od ľudí inkasovali od päťsto do tritisíc korún,“ povedal humanitárny pracovník René Lužica.
Prípadní žiadatelia by sa podľa de Wintera mali prihlásiť aj v prípade, že už si nárokovali odškodnenie podľa iných humanitárnych akcií alebo nemajú príslušné písomné doklady. Záznamy je totiž možné vyhľadať v nemeckých archívoch. Vyplácanie bude prebiehať v dvojmesačných intervaloch. Organizácia podľa neho nemá problém s napĺňaním fondu určeného pre obete „iných“ krajín, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Ide o krajiny, ktoré neuzavreli dohody o odškodňovaní priamo s Nemeckom.
„Väčšina oprávnených žiadateľov bola odvlečená na územie vtedajšieho Nemecka v roku 1944, po potlačení Povstania. Boli nútení v neľudských podmienkach kopať zákopy, pracovať v poľnohospodárstve,“ povedala pre SME Daniela Malíková z IOM.
Práve ľudia zajatí po okupácii Slovenska nemeckou armádou v roku 1944 spĺňajú podmienky stanovené nemeckým zákonom o odškodnení – boli odvlečení proti svojej vôli a boli zadržiavaní v mimoriadne drsných životných podmienkach. Nárok na odškodnenie majú aj perzekvovaní Rómovia, homosexuáli, svedkovia Jehovovi a ľudia fyzicky a mentálne postihnutí.
BARBORA TANCEROVÁ