BANSKÁ BYSTRICA – Riešenie právneho problému Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pravdepodobne zostane len v rovine právnických úvah. Právnická fakulta UMB stanovila ako jednu z podmienok na prijatie uchádzača predloženie certifikátu o znalosti anglického jazyka, a to buď Toefl test, First Certificate in English, alebo osvedčenie vydané Akadémiou vzdelávania. Uchádzačov, ktorí tak neurobili do polovice mája, fakulta nepozvala na prijímačky.
Právnici ministerstva školstva tvrdia, že došlo k prekročeniu zákona, no ministerstvo je proti rozhodnutiu fakulty bezmocné. Jediným riešením je novelizácia zákona, ktorá bude riešiť takéto prípady v budúcnosti. Podľa našich informácií je novela hotová.
„Snažili sme sa hľadať riešenie, ale pri súčasnej právnej úprave to nie je možné,“ povedal na margo sporu sekčný šéf ministerstva Peter Mederly.
Novela zákona o vysokých školách už počíta s prípadom právnickej fakulty a explicitne stanovuje obsah prijímacích pohovorov v rozsahu stredoškolského učiva.
„Nový zákon sme sa snažili naformulovať tak, aby v podobnom prípade bolo jasné riešenie. Buď fakulta odstráni porušenie zákona, alebo jej samosprávne právomoci so súhlasom akademickej reprezentácie vysokých škôl preberie niekto iný, napríklad iná vysoká škola,“ dodáva Mederly. Ak ani to nebude účinné, po prijatí zákonnej úpravy bude mať minister právo obrátiť sa na súd.
Minister Milan Ftáčnik po vzniku problému v apríli unáhlene zareagoval a pohrozil fakulte, že ak nedôjde k náprave, zruší prijímacie pohovory. Toto jeho stanovisko ale nemá oporu v zákone a keby svoju vyhrážku splnil, prekročil by kompetencie. Aj keď legislatívny odbor ministerstva vydal stanovisko, že počínanie fakulty je diskriminačné a sekcii vysokých škôl avizoval porušenie zákona, po ďalších právnych analýzach je ministerstvo tam, kde bolo na začiatku.
Keďže minister nemôže zrušiť prijímacie pohovory na banskobystrickej právnickej fakulte, prijatí uchádzači sa nemajú čoho obávať. Tí, ktorí sa na prijímačky nedostali a spomínanou požiadavkou sa cítia diskriminovaní, sa môžu obrátiť už len na súd. Pri preťaženosti slovenských súdov sa rozhodnutia môžu dočkať najskôr o rok až dva, a to už bude neskoro. Podľa informácií rektora Milana Murgaša tak zatiaľ nik z uchádzačov neurobil.
Minister Ftáčnik pred časom požiadal o zabezpečenie nápravy aj rektora univerzity, ten však tvrdí, že do právomoci fakúlt zasahovať nemôže. Na rektora tlačil aj parlamentný výbor pre ľudské práva a národnosti, podľa Murgaša zmeniť požiadavky na uchádzačov môže jedine dekan právnickej fakulty a ten trvá na svojom.
DANIEL VRAŽDA