V Bojničkách sa neznámkuje, ale chváli

Základná škola v Bojničkách je jedinou štátnou školou na Slovensku, v ktorej sa neznámkuje ani na druhom stupni. Ide o experiment ministerstva školstva, ktorý beží už tretí rok. S jeho výsledkom sú spokojné deti, ktoré sa tešia do školy i na písomky.


FOTO SME - ĽOBOŠ PILC



Bodaj by nie, keď im potom učiteľka do žiackej knižky napíše: „Dnes si urobil malý doktorát.“

Najlepšia škola v dochádzke

„Hlavnou myšlienkou tohto experimentu je humanizácia školstva, chceme v deťoch odbúrať stres. Ja na tejto škole učím už tri roky, prírodopis. Predtým som učila 25 rokov v škole, kde sa známkovalo. Keď to môžem porovnať, myslím si, že slovné hodnotenie je lepšie,“ povedala pre SME zástupkyňa školy Valéria Petíková. „Takto majú šancu všetky deti. Žiadne: Nevieš, päťka, sadni si! Ja napíšem: Jožko, dnes nie som spokojná. Prírodopis si si zrejme nepozrel, snáď to bude na budúcu hodinu lepšie. A môžem vám povedať, že na budúcu hodinu sa určite pripraví. Naše deti chodia do školy rady – už štvrtý rok sme najlepší v okrese, čo sa týka dochádzky.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej sú výsledkom takého spôsobu hodnotenia tvorivejšie a samostatnejšie deti, ktoré sa neboja rozprávať, hlásiť či písať písomky. Niekedy si ich dokonca sami žiadajú a hnevajú sa, keď sa nepíše sľúbený test. Ak k nemu dostanú navyše prémiovú otázku, snažia sa ju zodpovedať – tešia sa, ako budú rodičom vysvetľovať, ako je možné, že za test dostali 105 percent.

Deťom sa v škole veľmi páči

To nám potvrdili i samé deti. Bez problémov nám ukázali žiacke knižky so slovným hodnotením a porozprávali, prečo sa im v škole tak páči. „Lebo tam, kde som predtým chodila, nás známkovali veľmi prísne,“ hovorí piatačka Erika, ktorá do Bojničiek dochádza z Hlohovca.

Takže prísni učitelia? „Nie, učitelia neboli prísni,“ vysvetľuje. „Ale prísne známkovali. Na vysvedčení som mala samé dvojky.“

SkryťVypnúť reklamu

„Slovami sa dá viac vyjadriť ako známkou,“ myslí si jej spolužiačka.

„Niektoré deti sa boja známok a teraz sa nemusíme báť, lebo žiadnu zlú známku nedostaneme. Keď nevieme, môžeme si to opraviť,“ dodáva ďalšia.

Plavovlasý chlapec ďobe prstom do žiackej knižky a hrdo ukazuje hodnotenie: „Pochvala za veľkú odvahu a pekný spev.“ Za odvahu? „Áno, zaspieval som pesničku Ó, maňo!“

Každý žiak niečo vie

„Vychádzame z toho, že každý žiak niečo vie. Začíname hodnotiť vždy pozitívnymi slovami, potom prejdeme k tomu, čo žiak nevedel. Na konci roku žiak dostane riadne vysvedčenie, ale bez známok – len so slovným hodnotením,“ hovorí V.Petíková.

So systémom sú spokojní aj rodičia. Svedčí o tom fakt, že sem prihlasujú deti aj z neďalekého Hlohovca. „Väčšina rodičov je spokojných. Snáď len tí, ktorých deti by mohli mať samé jednotky, by boli možno radšej, keby sa známkovalo,“ hovorí V.Petíková.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou nevýhodou slovného hodnotenia je jeho zápis. Slovné hodnotenie je totiž náročnejšie na písanie i „vymýšľanie“ ako hodnotenie známkou. Navyše, učiteľ ho musí zapísať nielen do žiackej knižky, ale aj do záznamového hárku. Pri počte 25 – 30 detí, je to niekedy pekná fuška.

„Dá sa to zvládnuť, len si to treba zorganizovať. Niečo si žiaci zapíšu sami, keď sa navzájom hodnotia, a ja im to podpíšem; niečo napíšem ja. A vždy musíte vymyslieť niečo nové, neopakovať sa. Je to ťažké, lebo žiakov je veľa. Ale čím originálnejší zápis vymyslíte, tým sa deti viac tešia.“

Pretekajú sa v tom

„Deti sa učia pre seba, preto, že ich to baví, a nie pre známky,“ hovorí V.Petíková. „Vlani som ich prihlásila na biologickú olympiádu. Chcela som zobrať dvoch žiakov, ale jeden chlapec sa mi rozplakal a poslal za mnou mamu, aby som ho zobrala so sebou. Tak som ho zobrala. Nakoniec sme boli prví, tento rok druhí. Každý žiak by chcel niečo robiť, každý sa chce prejaviť. Takýto záujem som na „normálnej“ škole nevedela vyvolať,“ dodáva spokojne.

SkryťVypnúť reklamu

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu