
FOTO – AUTOR
Posielam vám mladé vetvičky jabloní so zárezmi. Vzorka pochádza z novej výsadby jabloní, kde v pásoch medzi radmi pestujem lucernu. J. Š., Galanta
lariev sa začína v našich podmienkach spravidla až v druhej polovici mája a môže trvať do začiatku júla. Krátko po vyliahnutí larvy opúšťajú dreviny a vyhľadávajú rôzne byliny (najčastejšie ďatelinu a lucernu), na ktorých sa vyvíjajú. V auguste sa objavujú dospelé tŕňovky, ktoré preletujú späť na dreviny, kde opäť nakladú prezimujúce vajíčka.
Škodlivosť tŕňovky býčej na ovocných drevinách spočíva v narezávaní kôry výhonkov pred kladením vajíčok. Poranenia sa vo väčšine prípadov po vyliahnutí lariev zahoja, ale za určitých podmienok môžu byť aj vstupnou bránou pre rôzne cudzopasné mikroorganizmy, najmä pri kôstkovinách.
S priamou ochranou ovocných stromov proti tŕňovke býčej nemáme skúsenosti. Ak vychádzame z toho, že sa dospelé samičky koncom leta vracajú späť na ovocné dreviny, postrek by bol aktuálny koncom augusta a v septembri. V tomto období je však ešte ovocie na stromoch, takže chemický zásah z hygienických dôvodov neprichádza do úvahy. Keďže vajíčka škodcu sú pomerne hlboko zapustené pod kôrou stromov, nepredpokladám, že prípravky určené na predjarný postrek ovocných drevín proti prezimujúcim škodcom budú proti nim dostatočne účinné. Najdôležitejším zásahom proti tŕňovke býčej vo vašom prípade bude urýchlené zaoranie lucerny ako letného hostiteľa škodcu.
Ing. JURAJ MATLÁK