Pracujem ako predavačka v súkromnom obchode s potravinami. Po poslednej inventúre zamestnávateľ zistil manko a požaduje odo mňa úhradu 35 000 korún, hoci nemám podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti a do predajne majú po zatváracom čase prístup aj členovia rodiny majiteľa obchodu. Má zamestnávateľ nárok na úhradu manka?
Právnu úpravu zodpovednosti a podmienky jej vzniku na strane zamestnanca upravuje zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce, v znení neskorších predpisov, v jeho ôsmej časti upravujúcej náhradu škody.
Zákonník práce v ustanovení § 182 a nasl. upravuje popri všeobecnej zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú zamestnávateľovi i osobitný druh zodpovednosti, a to je zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktorý je povinný vyúčtovať (tzv. manko). Tento druh zodpovednosti sa na rozdiel od všeobecnej zodpovednosti popri iných špecifikách vyznačuje tým, že sa uhrádza celá skutočná škoda a vychádza sa z prezumpcie zavinenia zamestnanca.
Ak teda zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže zamestnávateľ so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku viacerí zamestnanci, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú za schodok spoločne.
Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná. Zákonník práce zároveň zamestnancovi umožňuje zbaviť sa zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia. Dôkaz však v takomto prípade musí dať zamestnanec.
Základným predpokladom pre vznik vašej zodpovednosti za schodok na zverených hodnotách je teda platne uzavretá dohoda o hmotnej zodpovednosti. Keďže uvádzate, že so zamestnávateľom ste žiadnu takúto dohodu neuzavreli, nie je od vás oprávnený požadovať úhradu schodku zisteného vykonanou inventúrou.
Váš zamestnávateľ sa môže rozhodnúť postupovať podľa ustanovenia § 179 Zákonníka práce, upravujúcom všeobecnú zodpovednosť zamestnanca za škodu. V zmysle tohto ustanovenia zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. V tomto prípade je však zamestnávateľ povinný preukázať vaše zavinenie.
Aj v prípade, keby medzi vami a zamestnávateľom bola uzavretá dohoda o hmotnej zodpovednosti, vzhľadom na okolnosti, ktoré uvádzate (prístup ďalších osôb, neuskutočnená inventarizácia a pod.), by bol reálny predpoklad, že by ste sa svojej zodpovednosti za schodok v plnom rozsahu alebo sčasti zbavili.