Ako vyzerala oblasť Bratislavy pred 20-tisíc rokmi, keď tu žil aj mamut, ktorého kly sa našli v Mlynskej doline?
„Celé územie dnešného Slovenska bolo v tom období, teda počas posledného ľadového obdobia, okrajovou oblasťou ľadovca. Rozprestierali sa tu chladné nezalesnené stepi.“
Aké časté sú nálezy kostí či klov mamuta na Slovensku?
„Z paleontologického hľadiska sú jedným z najčastejších objavov. Známou veľkou lokalitou sú Malé Leváre - nálezy sa našli pri bagrovaní štrkov z náplavov rieky Moravy. Pozostatky mamuta pochádzajú aj z okolia Čalova či Ochoča. Fragmenty mamutov sa našli aj v Nových Košariskách, kde sú nánosy Dunaja. Mamutí kel sa podarilo vykopať pri Senci. Kosti z mamuta našli aj pri obci Beša na južnom Slovensku.“
Sú nálezy kostí mamutov častejšie ako iných živočíchov?
„Zdajú sa byť častejšie, pretože kosti a zuby sú väčšie. Pri stavebných prácach alebo ťažbe štrkoviska si ich pracovníci všimnú skôr ako kosti drobnejších živočíchov. Pre paleontológov však má každý úlomok veľkú dokumentačnú hodnotu.“
Našla sa na Slovensku celá kostra mamuta?
„Nie. Najkompletnejšia a najlepšie zachovaná kostra mamuta pochádza zo Senca, kde ju objavili v roku 1961. Obsahuje celú kostru prednej končatiny a takmer kompletne zachovaný kel. Jediný nález lebky mamuta, ktorý máme, pochádza z okolia Boroviec a je uložený v Balneologickom múzeu v Piešťanoch.“
Aké druhy mamutov žili na území Slovenska?
„Mamutie kly nájdené v Mlynskej doline patria mamutovi srstnatému, ktorý žil v poslednej dobe ľadovej. Našli sa však aj pozostatky staršieho mamuta, tzv. stepného.“ (ts)