Bratislava 10. októbra (TASR) - Na výrazný rozdiel medzi zdravotným stavom ľudí Slovenska a priemerným zdravotným stavom občanov žijúcich v Európskej únii (EÚ) poukázal dnes na oficiálnej návšteve Slovenska komisár EÚ zodpovedný za zdravotníctvo a ochranu spotrebiteľa David Byrne.
Toto tvrdenie podložil pred novinármi faktami. Priemerná dĺžka života na Slovensku je o päť rokov nižšia než je v EÚ. Týka sa to nielen žien ale i mužov. Úmrtnosť u detí je o 75 percent vyššia ako v EÚ.
Taktiež je vyššia úmrtnosť spôsobená najvážnejšími chorobami, povedal Byrne. Za dôležité považuje znížiť tento rozdiel a následne ho eliminovať, aby Slovensko mohlo dosiahnuť potenciál, aký je v rozšírenej Európe. "Kapitál, ktorý predstavujú ľudia, treba vnímať ako základné aktívum do budúcna. Stav zdravia výrazne ovplyvňuje ekonomické faktory, ako je zamestnanosť, inovácia, hospodársky rozvoj. Preto je významné, aby občania SR mali dobrý zdravotný stav. Ak by sa Slovensku nepodarilo obstáť v tejto výzve, bolo by to na škodu, nielen SR, ale aj EÚ," konštatoval Byrne. Podľa neho otázky zdravia by na Slovensku mali dostať na vyššiu prioritu.
V členských štátoch EÚ každý rok zomiera predčasne 500 000 ľudí. Predstavuje to vlastne jednu smrť za minútu, prezentoval Byrne. Členské štáty EÚ už prijali určitú legislatívu, podľa ktorej sa zakazuje reklama tabaku a tabakových výrobkov, stanovuje sa, aké informácie musia byť poskytnuté spotrebiteľom o obsahu nikotínu v cigaretách a podobne. Byrne si myslí, že by bolo potrebné minimálne začať diskusiu o prijatí zákazu fajčenia na pracoviskách. Je známe, že aj pasívne fajčenie je zdraviu veľmi škodlivé, zdôraznil komisár, ktorý bol prítomný na prijímaní Európskeho kódexu proti rakovine. Práve ten sa stal mottom Týždňa boja proti rakovine, ktorý dnes vrcholí na Slovensku Dňom jabĺk.