Premiér Jean-Pierre Raffarin totiž vo štvrtok neočakávane podporil myšlienku celoštátneho hlasovania o tejto zmluve. Píšu o tom noviny Financial Times (FT).
Skutočný Európan si podľa Raffarina nemôže neželať referendum, aj keď predseda vlády zároveň pripustil, že takéto hlasovanie by bolo "obrovským rizikom".
Najnovšie prieskumy verejnej mienky síce naznačujú, že väčšina Francúzov je za európsku ústavu, ale výsledok ľudového hlasovania by sa predvídal ťažšie. Spomienky na zatiaľ posledné francúzske referendum o európskej otázke - z roku 1992 o Maastrichtskej zmluve - tiež rozrušia proeurópanov, uvádza FT v článku, o ktorom informuje internetová stránka stanice BBC. Dvojtretinová väčšina na začiatku kampane sa scvrkla na veľmi tesných 51 percent.
Na prijatie ústavy je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 25 členov rozšírenej EÚ. Dánsko, Írsko, Holandsko, Portugalsko, Španielsko a Česká republika ju budú pravdepodobne schvaľovať referendom. Poľsko a Taliansko o tejto možnosti uvažujú.
Ďalšie krajiny vrátane Británie a Nemecka plánujú ratifikovať zmluvu v parlamentoch. No referendum vo Francúzsku by bolo podľa FT najcitlivejšie.