v lietadlách, v lomoch, hutách a pod vodou, môžu až do konca roku 2023 odchádzať do dôchodku podľa starého systému. „Dôchodok sa im vypočíta podľa nového aj podľa starého zákona, ktorý pracovné kategórie zohľadňuje. Ak by niekomu vychádzal vyšší dôchodok podľa starého zákona, prizná sa mu,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Adela Štrpková. Ak by mu však vyšla vyššia penzia podľa nového systému, dostane túto. Takéto zvýhodnenie sa však týka iba tých, ktorí stihli do konca roka 1999 splniť podmienky a odpracovať v rizikovom prostredí 10 až 20 rokov, podľa druhu práce. Na ministerstve práce nám potvrdili, že pre nich zostane zachovaná aj ďalšia výhoda - teda skorší vek odchodu do dôchodku.
Ľudia v rizikových povolaniach majú podľa starého systému v porovnaní s ostatnými nárok na vyšší dôchodok a skorší odchod do dôchodku - v 55 a 58 rokoch. Zamestnanci si myslia, že ich výhody by sa mali zachovať.
„Pri debatách o novom dôchodkovom systéme sa nehovorí o zachovaní pracovných kategórií. „Celý život pracujem v infekčnom prostredí, podľa starého systému patrím do druhej kategórie a mám nárok na vyšší dôchodok, ako by mi patril len podľa platu a odpracovaných rokov, ako je to v novom systéme,“ hovorí 57-ročný Miroslav Marec, zamestnanec veterinárneho laboratória.
„Títo ľudia sú celú pracovnú dobu vystavení žiareniu, chemickým karcinogénom, ktorých nepriaznivé účinky na zdravie sú známe. Podľa nového Zákonníka sa to už neodráža v pracovnom čase, malo by sa to teda ukázať aspoň na mzde alebo na dôchodku, ak sa ho dožijú,“ povedala Jana Slobodníková, prednostka RDG kliniky v Onkologickom ústave svätej Alžbety.
Zamestnanci v rizikových povolaniach majú zo Zákonníka práce nárok na príplatky k mzde a na týždeň dovolenky navyše. Nový Zákonník zachoval aj kratší pracovný čas 33 a 1/2 hodiny týždenne namiesto 40 pre tých, ktorí robia s chemickými karcinogénmi.
Tibor Schvartz z personálneho oddelenia Hornonitrianskych baní v Prievidzi hovorí, že v kolektívnej zmluve dohodli so zamestnancami príplatky k mzde a platia im aj doplnkové dôchodkové poistenie. „Mali by mať isté kompenzácie, vinou pracovného prostredia sú na tom zdravotne horšie, sú častejšie chorí.“
ANDREA HAJDÚCHOVÁ