TRENČÍN – Trenčanov čakajú nové voľby primátora. Súčasný primátor Juraj Liška by mal nastúpiť do funkcie ministra obrany a do mesiaca od vymenovania uvoľniť primátorsky post a odovzdať mandát. „Ak to neurobí, padá mu mandát automaticky,“ informoval nás hovorca Mestského úradu v Trenčíne Stanislav Bejda.
Kreslo trenčianskeho primátora a kompetencie s ním spojené do volieb po Jurajovi Liškovi preberá viceprimátor Ján Krátky. Stáva sa štatutárom mesta, okrem povinností vyplývajúcich z tohto stavu, si bude môcť vychutnať aj nové primátorské Audi A6. To si nechal kúpiť odchádzajúci primátor za dva milióny korún.
Mestské zastupiteľstvo na svojom poslednom zasadnutí upravilo štatút mesta a do funkcie druhého zástupcu primátora zvolilo poslanca Branislava Cellera. Doterajší poslanec je uvoľnený na výkon funkcie, za ktorý mu mesto schválilo odmenu 40-tisíc mesačne.
Mesto funkciu druhého viceprimátora vytvorilo na zvýšenie svojho reatingu. Viceprimator Celler sa prijatím funkcie vzdal svojich doterajších podnikateľských aktivít. „Pohrávam sa aj s myšlienkou kandidovať vo voľbách na primátora,“ povedal Celler pre SME. Zároveň dodal, že DS by ho mala ako oficiálneho kandidáta strany navrhnúť vo štvrtok. Dovtedy majú svojho človeka navrhnúť aj ďalšie tri strany trenčianskej, mestskej koalície SDKÚ, KDH, DS a ANO. Koalícia plánuje do nových volieb prísť s jedným kandidátom. (div)
Poslanci tvrdia, že Králik manipuluje verejnosť
BANSKÁ BYSTRICA – Spor o výstavbu katolíckeho kostola priamo pod oknami panelákov v banskobystrickej mestskej časti Podlavice-Skubín pokračuje. Poslanci mestského zastupiteľstva z komisie pre územný rozvoj a výstavbu popreli výroky primátora Jána Králika, že ide o spor evanjelikov s katolíkmi. Primátora obvinili z manipulácie s verejnou mienkou. Doterajší vývoj a niektoré výroky kompetentných mestských úradníkov však naznačujú, že ak bude konflikt pokračovať, kostol v Podlaviciach nemusí vôbec stáť.
Primátorovi sa nepáči umiestnenie budúceho kostola pod oknami panelákov. V tejto súvislosti vyhlásil, že sa ho katolícka cirkev pokúsila psychicky vydierať a mestu na výmenu za mestský pozemok pod kostol cirkev ponúkla mestské pozemky, čo Králik považuje za drzosť. Okrem toho podľa primátora poslanci „schválením“ urbanistickej štúdie s umiestnením kostola údajne ignorovali petíciu vyše 1200 občanov Podlavíc.
Podľa poslancov primátor zavádza a zbytočne stupňuje napätie v Podlaviciach. Ako dôkaz predložili korešpondenciu primátora Králika s cirkvou, z ktorej podľa poslanca Pavla Katreniaka vyplýva, že primátor s miestom na postavenie kostola pod panelákmi súhlasil, súhlasil aj s lukratívnymi pozemkami, ktoré mu cirkev ponúkla na výmenu. V žiadnom prípade však nešlo o mestské pozemky, ako to tvrdil primátor. Aj napriek vážnym obvineniam poslanci neuvažujú o aktivitách na odvolanie primátora.
Prednosta mestského úradu Miroslav Muroň včera nepoprel existenciu korešpondencie s katolíckou cirkvou, tvrdí však, že aj napriek podpisom primátora nemala záväzný charakter. Zároveň naznačil, že rozhodnutie mestského zastupiteľstva ešte neznamená, že kostol pod panelákmi „musí“ stáť.
„Urbanistická štúdia nie je záväzná, je to len možnosť na postavenie kostola, nie definitívne rozhodnutie. K zámene pozemkov mesta s cirkvou ešte nedošlo,“ povedal Muroň. Poslanci však tvrdia, že takýmto prístupom k investorom úradníci vrátane primátora dostávajú mesto do polohy nedôveryhodného partnera.
Odporcovia stavby kostola zastupujúci asi 40 percent Podlavičanov sú rozhodnutí usporiadať o výstavbe kostola miestne referendum. (wm)