
Peniaze, ktoré včera vláda pridala rezortu Pavla Ruska z ANO, budú chýbať v rezorte ministra školstva Martina Fronca z KDH. Na snímke Fronc (vľavo) s ministrom financií Ivanom Miklošom na včerajšom zasadaní vlády. FOTO - TASR
Platy vo verejnom sektore sa tým zvýšia o 5 percent a nie o 7, ako sa pôvodne plánovalo. Na svojom včerajšom rokovaní tak rozhodla vláda.
Zvýšenie priamych platieb pre poľnohospodárov z 50 percent priemeru Európskej únie na 55 percent žiadala SMK. Šéf klubu SMK Gyulá Bárdos predpokladá, že strana sa pokúsi pretlačiť svoj návrh v poľnohospodárskom výbore a potom aj v pléne parlamentu.
Na otázku, či poslanci SMK pri záverečnom hlasovaní rozpočet podporia, aj ak neuspejú, Bárdos odvetil: „Počkáme si, ešte tam nie sme.“
Rezort hospodárstva dostal ďalších 300 milińov z rozpočtu „na investičné stimuly“. Keďže ide o peniaze, ktoré boli pôvodne určené aj na platy učiteľov, minister školstva Martin Fronc (KDH) za takýto presun hlasovať nebude, rozpočet ako celok by však mal podporiť. Rovnako aj poslanci v parlamente.
Učiteľov sa zastáva aj SMK. „Považujem to za problém. Toto nie je dobré riešenie,“ povedal Bárdos. Zdôraznil, že na koaličnej rade sa vôbec nezrodila dohoda, aby sa učiteľom zobrali peniaze a dostalo ich Ruskovo ministerstvo. „Ale zdá sa, že kde je vôľa, tam je cesta,“ podotkol Bárdos.
Politologička Darina Malová povedala, že teraz možno ťažko odhadnúť ako dopadne prijímanie zákona o štátnom rozpočte v parlamente. SMK si podľa nej z podpory agrosektora urobila agendu. Považuje to však za pochopiteľné, pretože časť jej voličov je od tohto odvetvia závislá. „Myslím si, že v tomto prípade sa SMK nebude spoliehať, že aj keby nepresadila svoju požiadavku, aj tak nestratí podporu občanov maďarskej národnosti,“ povedala Malová. (sp)
Rozpočtové provizórium
Ak parlament nestihne schváliť rozpočet na budúci rok, začne štát od januára fungovať podľa tohtoročného rozpočtu. Až kým by poslanci neschválili nový zákon, mohli by ministerstvá používať peniaze len v rámci tohtoročných limitov. Podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu je takéto riešenie technicky zvládnuteľné, ak by provizórium netrvalo dlho. „Druhá vec je, že ak by sa neschválil jeden z najdôležitejších ekonomických zákonov, vznikla by otázka, či je koalícia schopná prijať iné zákony a reformy,“ povedal Prega. Skutočný problém by nastal, ak by provizórium trvalo príliš dlho. Rozpočet na tento rok totiž nezohľadňuje vstup Slovenska do únie. Na to by mohli doplatiť napríklad poľnohospodári. „V budúcom roku sa zvýšia prostriedky v poľnohospodárstve o 6 miliárd. Ak nebude schválený rozpočet, tak sa bude míňať rádovo menej peňazí, ako by sa míňalo, keby bol rozpočet schválený,“ povedal Mikloš. (jj)