Bankám nestačí ručenie pôdou

BRATISLAVA - Ministerstvo pôdohospodárstva sa chce pokúsiť zlepšiť šance farmárov na bankové úvery. Okrem iného tým sleduje, aby poľnohospodári mali peniaze na kúpu pôdy. „Budeme rokovať so všetkými bankami, ktoré poskytujú hypotekárne úvery,“ povedala .

Ako záruku za hypotekárny úver možno použiť aj poľnohospodársku pôdu. Akceptuje to však len veľmi málo bánk, hoci farmárom by to mohlo uľahčiť získať pôdu do vlastných rúk.

FOTO - TASR

BRATISLAVA - Ministerstvo pôdohospodárstva sa chce pokúsiť zlepšiť šance farmárov na bankové úvery. Okrem iného tým sleduje, aby poľnohospodári mali peniaze na kúpu pôdy. „Budeme rokovať so všetkými bankami, ktoré poskytujú hypotekárne úvery,“ povedala SME hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo chce banky presvedčiť, aby ako zálohu na hypotekárny úver akceptovali aj poľnohospodársku pôdu. Napriek tomu, že ručenie takýmto spôsobom zákon o bankách nevylučuje, banky sa mu bránia a z deviatich hypobánk ho umožňuje iba jedna. Podľa Czajlíkovej štát nechá utvorenie podmienok na banky. „Uz teraz však môžeme vylúčiť štátny príspevok na úvery,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Z deviatich bánk, ktoré poskytujú hypotekárne úvery, je pôda ako záloha možná jedine v OTP Banke. „Akceptujeme aj záruku pôdou. Zatiaľ sme sa však s takým niečím nestretli,“ hovorí riaditeľ odboru úverov pre obyvateľstvo OTP Banky Luboš Ševčík. „Ak by aj niekto chcel za hypoúver ručiť pôdou, pochybujem, že by to na získanie pôžičky stačilo,“ doplnil.

Ostatné banky akceptujú iba ručenie stavebným pozemkom. „Poľnohospodársku pôdu ako záruku zatiaľ neberieme. Jej cena na trhu je totiž nízka,“ vysvetľuje hovorkyňa VÚB Silvia Nosálová. Banky odradzuje aj obava zo slabej schopnosti farmárov splácať úver. „Môže napríklad nastať sucho ako tento rok a farmár nebude mať na splátky peniaze,“ dodáva Nosálová.

Záruka vo forme pôdy je v prípade insolventnosti roľníka pre banky menej lákavá ako iná založená nehnuteľnosť. „Byt predáme ľahšie ako pôdu. Predaj pozemku môže trvať aj rok,“ opisujú banky svoje dôvody.

SkryťVypnúť reklamu

Banky podľa Národnej banky Slovenska majú právo na zamietnutie poľnohospodárskej pôdy ako záruky. „Zákon túto nehnuteľnosť ako záruku nevylučuje. Závisí však od bánk, či poľnohospodársku pôdu akceptujú,“ vysvetľuje hovorca NBS Igor Barát.

Poľnohospodári, ktorých tento rok zastihlo sucho, nápad s hypotékami vítajú. „Určite je lepšie obrábať vlastnú pôdu ako prenajatú. Ručiť za nákup pôdy by sme mohli napríklad aj štátnou dotáciou, ktorú sme dostali za sucho vo výške 400 miliónov korún,“ tvrdí hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.

Iné úverové možnosti

financovanie skladiskových záložných listov, financovanie tovarových záložných listov, financovanie nákupu poľnohospodárskej techniky, prefinancovanie nákupu a predaja obchodovateľných poľnohospodárskych plodín, eskonty zmeniek so zárukou Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB), podporné úverové programy na založenie úrody so zárukou SZRB, odkúpenie pohľadávok, mikroúvery, spolufinancovanie projektov v rámci programu Sapard (Zo Sapardu je možné získať peniaze na investičné projekty. Na nákup pôdy nie.), pomoc po vstupe do EÚ - spolufinancovanie projektov. Zdroj: Tatrabanka, VÚB (Sapard).

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky úveru

O hypoúver môžu roľníci požiadať aj dnes. Vzťahujú sa na nich rovnaké podmienky ako na iných podnikateľov. OTP Banka, ktorá umožňuje aj záruku poľnohospodárskou pôdou, uvádza tieto podmienky:

ročná úroková sadzba - 9,5 % až 13,5 %, výška úveru závisí od platobnej schopnosti klienta a záruk, splatnosť - do 15 rokov, bez nároku na štátny príspevok záruka: nehnuteľnosťou (budova, byt, stavebný pozemok, poľnohospodárska pôda), schopnosť splácania sa overuje na základe ekonomických výsledkov a podnikateľského plánu. Poznámka: Ministerstvo pôdohospodárstva požaduje nižšiu úrokovú sadzbu, ktorá by sa mala pohybovať od 1 do 3 percent. Pre banky je takáto hranica neakceptovateľná. Okrem toho nevidia dôvod, prečo by mali poľnohospodárov zvýhodňovať pred inými podnikateľmi, ktorí platia ročne vyše 9-percentný úrok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu