Poisťovňa na operáciu sľúbila peniaze, existuje i firma, ktorá dodá potrebný kĺb. Operovať by mal profesor Jozef Vojtaššák z Ortopedickej kliniky Fakultnej nemocnice Bratislava-Ružinov, ale zákrok je v nedohľadne.
Všeobecná zdravotná poisťovňa najskôr žiadosť nemocnice o preplatenie operácie odmietla, pretože je príliš drahá. Po niekoľkomesačnom vyjednávaní súhlasila. Znovu sa však objavil problém – firma, ktorá dodáva implantáty, odmietla kĺb dodať, lebo nemocnica jej dlží za predchádzajúce nákupy.
„Je to bludný kruh. Každý si rieši svoje problémy bez ohľadu na zdravie človeka,“ hovorí pán Polena. Už rok obieha poisťovne, nemocnice, firmy s kĺbmi, telefonuje, píše, žiada. „Ako je možné, že jeden občan Slovenska mohol byť prevezený na operáciu do Viedne, pričom v jeho prípade išlo o bežný zákrok, a ja nie?“ pýta sa.
Zákon hovorí, že pacient má zo zdravotného poistenia dostať všetko, čo potrebuje a čo súvisí so zdravotnou starostlivosťou. Rozhoduje o tom ošetrujúci lekár. Definícia, čo je nevyhnutné, čo je štandardné a čo nadštandardné, v zákonoch nie je. Legálne neexistuje ani možnosť priplatiť si – pacient si nemôže sám kupovať materiál alebo zaplatiť za skorú operáciu.
Nemocnica tvrdí, že pacientovi chce pomôcť a po súhlase poisťovne už aj môže. Peniaze však prídu najskôr o dva mesiace po zákroku a firma žiada zaplatiť vopred. „V ortopédii sú bežné čakacie lehoty, a to aj v západnej Európe. V tomto prípade operáciu urobíme, ale musíme na ňu naplánovať zdroje,“ hovorí Katarína Sedláková, námestníčka riaditeľa nemocnice. „Je vec kliniky, kedy zaradí zákrok do plánu operácií a vedenie nemocnice zabezpečí zdroje.“
Zmenu by mal priniesť budúci rok. Zákon o zdravotnom poistení umožní pripoistenie, priplatiť by sa malo dať i za urýchlenie zákroku alebo za vybraného operatéra. Poisťovne budú môcť individuálne posudzovať pacienta. Návrh však ešte nešiel ani do vlády.
„Som odhodlaný na protestný pochod,“ hovorí Antonín Polena. „O barlách pôjdem z Piešťan do Bratislavy.“
(mar)
Zajac: Zákony predložím metódou myokard
BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva chce všetky zákony k reforme zdravotníctva predložiť naraz. Minister Zajac hovorí, že spolu veľmi súvisia, a chce zabezpečiť, aby jeden nebol schválený bez ostatných.
Malo by ísť o zákony o zdravotnom poistení, poisťovniach, úrade na dohľad a o nový Liečebný poriadok. Zákon o zdravotnom poistení a zdravotných poisťovniach je už tri mesiace pripravený, poistný systém však nemôže začať fungovať bez schválenia Liečebného poriadku, ktorý určí, čo pacient dostane zo základného solidárneho poistenia.
Poisťovne by sa mali zmeniť na akciové spoločnosti a netvoriť dlh. „Ak nebude dobre nastavený rozsah Liečebného poriadku, ak nebude zodpovedať balíku peňazí, ktorý je k dispozícii, poisťovne odmietnu niesť takéto riziko. Dnešný systém je nastavený na deficit,“ povedal včera Zajac na stretnutí s Asociáciou dodávateľov liekov.
Dlh v zdravotníctve sa podľa neho znížil, ale nie pre zmenu systému, ale vďaka reštrikcii. Na zmenu treba politickú dohodu a tou si minister nemôže byť istý. „Predstavte si, že schválime zákon o zdravotných poisťovniach a úrade na dohľad, ale v parlamente už neprejde Liečebný poriadok, pretože práve budú elektrárne, plynárne, vodárne, Mojžiš alebo Ježiš, alebo neviem kto. To tu nikdy neviete,“ povedal.
Reformu chce Zajac poslancom predložiť ako balík. „Rozhodol som sa zobrať to riziko – metóda myokard. Buď to prejde, a bude tu nový systém, alebo to neprejde, a bude to ťažké, budeme mať problémy.“ Všetky zákony chce predložiť ešte tento rok. (mar)