ent Schuster a prokurátori sa však nevedia zhodnúť, kto má Mitra mlčanlivosti zbaviť.
Prvýkrát prezident zbaviť Mitra mlčanlivosti odmietol, lebo mu to vraj nevyplýva zo zákona, lebo Mitro už nie je šéfom SIS. Generálny prokurátor Milan Hanzel koncom septembra vyhlásil, že Mitra nebude možné vypočuť, kým sa nezmení zákon.
Hlavný vojenský prokurátor Dobroslav Trnka tvrdí, že zákony meniť netreba, lebo Mitra mlčanlivosti podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností zbaviť možno. Šéfka legislatívy v prezidentskej kancelárii Mária Dreninová súhlasí, má však na mysli iný odsek príslušného paragrafu.
V čom je rozdiel? Riaditeľa SIS zbavuje mlčanlivosti prezident, lebo on ho vymenoval do funkcie. Odsek päť, ktorý presadzuje Trnka, nehovorí, či prezident môže zbaviť mlčanlivosti aj bývalého riaditeľa. Trnka tvrdí, že nejde o právnu dieru, iba o právnu núdzu a „zákon v tom prípade treba vykladať rozširujúcim spôsobom“.
Odsek jeden, ktorý presadzuje Dreninová, odkazuje pri zbavovaní mlčanlivosti v tomto prípade na šéfa SIS ako predsedu ústredného orgánu štátnej správy. Mitra ako bývalého zamestnanca SIS by mal teda zbaviť mlčanlivosti Ladislav Pittner. „Pán prezident túto kompetenciu nemá,“ trvá na svojom Dreninová.
Trnka namieta, že Mitro nebol radovým pracovníkom, ale vedúcim funkcionárom. „Preto si myslíme, že paragraf 39, odsek jeden len hovorí, na aký účel má byť dotyčný zbavený mlčanlivosti. Sedelo by to ešte vtedy, keby neodišiel zo SIS a zostal tam pracovať.“
Predseda výboru na obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák tvrdí, že Mitra treba zbaviť mlčanlivosti podľa odseku jeden, teda že by to mal urobiť Pittner. „Napriek tomu, že Mitro bol riaditeľom, dostal sa do pozície bežného bývalého zamestnanca SIS.“
Vojenská prokuratúra podá návrh na zbavenie mlčanlivosti znovu s tým, že pripojí aj vlastný výklad zákona. Trnka nechcel odpovedať na otázku, nakoľko je Mitrova výpoveď dôležitá pre vyšetrovanie. V kauze zatiaľ nebol nikto obvinený, prokurátori len oznámili, že nelegálne odpočúvala SIS.
(mož)
O zbavovaní mlčanlivosti hovorí zákon 241 o ochrane utajovaných skutočností.
Paragraf 39
Odsek 1: Ak má osoba vypovedať v konaní pred štátnym orgánom, môže ju oslobodiť od povinnosti mlčanlivosti o utajovaných skutočnostiach vedúci ústredného orgánu štátnej správy, do ktorého pôsobnosti utajovaná skutočnosť patrí.
(Bývalého šéfa SIS by teda zbavoval mlčanlivosti jej súčasný riaditeľ - tak to navrhujú právnici prezidenta Schustera.)
Odsek 5: Vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy a vyšších štátnych funkcionárov môže oslobodiť od povinnosti mlčanlivosti o utajovaných skutočnostiach na účel uvedený v odseku 1 ten orgán, ktorý ich do funkcie zvolil alebo vymenoval.
(Bývalého šéfa SIS by teda zbavoval mlčanlivosti prezident - tak to navrhuje vojenská prokuratúra.)