
FOTO – ARCHÍV SME
Po zreformovaní priebežného dôchodkového systému tak, aby bol viac zásluhový, a po zavedení kapitalizačného piliera zvýši štát odvody do Sociálnej poisťovne. Odvody zamestnancov vzrastú od januára z dnešných 6,4 percenta na 7 percent z vymeriavacieho základu. Viac budú platiť aj zamestnávatelia – ich odvody za svojich zamestnancov sa zvýšia z 21,6 na 21,75 percent z hrubej mzdy každého pracovníka. Dôchodkový systém si tak vyžiada viac odvodov ako doteraz.
Viac do dôchodkového fondu Sociálnej poisťovne budú platiť všetky príjmové skupiny. Rozdiel bude v tom, o koľko. Pri mesačnej hrubej mzde 9000 korún zaplatí zamestnanec odvody 630 korún mesačne, čo je o 57 korún viac, ako platí teraz. Priemerne zarábajúci človek odvedie do dôchodkových fondov Sociálnej poisťovne o 80 korún viac. Najviac stúpnu odvody nadpriemerne zarábajúcim ľuďom – pri hrubej mzde 23 000 korún zaplatí zamestnanec do dôchodkového systému mesačne o 148 korún viac.
Okrem percenta odvodov sa od januára zvyšuje aj maximálny vymeriavací základ, z ktorého sa odvody počítajú. Ten je dnes 32 000 korún mesačne, od budúceho roka to bude trojnásobok priemernej mzdy v hospodárstve čiže okolo 42000 korún mesačne. Vyššie maximum na počítanie odvodov pocítia tí, ktorí zarábajú viac ako 32000 korún mesačne. Na druhej strane budú nadpriemerne zarábajúci ľudia v budúcnosti dostávať aj nadpriemerné dôchodky.
Dosahy vyšších dôchodkových odvodov sa v čistej mzde neodzrkadlia naplno. Ich vplyv stlmia nižšie nemocenské odvody a nižšie dane v súvislosti s daňovou reformou z dielne ministerstva financií.