Kráľovský dar stojí mesačne hlavu rakúskeho štátu 500 eur. Musí platiť za zelené krmivo, ovos, slamu, koniara a stajňu, posťažoval sa denníku Kronenzeitung.
Prvé dva kone a ťavy mu daroval kráľ Fahd v októbri 2001, keď bol Klestil s manželkou na oficiálnej návšteve jeho krajiny. Potom, čo Margot Klestilová videla predstavenie jazdeckého umenia, dala otvorene najavo svoju lásku ku koňom. To saudskoarabskému monarchovi stačilo, aby poslal zo svojich chovov do Viedne dva plnokrvníky so štyristoročným rodokmeňom a dve ťavy.
Pred mesiacom poslal Fahd ďalšie štyri plnokrvníky z kráľovského chovu. Klestil nemohol odmietnuť: mohlo by to spôsobiť diplomatický incident.
Na dovŕšenie všetkého dva z týchto koní po príchode ochoreli. Na veterinárnej klinike vo Viedni sa dosiaľ liečia na následky zápalu zadných nôh a koliky.
Vydržiavanie tiav, ktoré sú v zoologickej záhrade v Schönbrunne vo Viedni, je pre prezidentský pár únosné: ide o niečo cez 2000 eur ročne. „Plnokrvníky nás však zruinujú,“ povedal Klestil denníku Kronenzeitung.
Podľa týždenníka Format má prezident čistú mesačnú mzdu 2600 eur. Format to vyvodil z daní, ktoré Klestil odvádza, z ceny jeho automobilu a výšky výživného, ktoré platí svojej prvej žene Edith. Podľa týždenníka tak Klestilovi pre vydržiavanie koní mesačne chýba 400 eur.
Situácia sa však môže ešte zhoršiť: saudskoarabský kráľovský pár, ktorý sa dozvedel o chorobe dvoch koní darovaných Klestilovi, prisľúbil, že mu pošle ďalšie dva kone, ako aj ďalšie dve ťavy.
Klestilovci však majú zatiaľ útechu: Európska únia nedávno zakázala dovoz zvierat zo Saudskej Arábie pre hrozbu dobytčej epidémie.
Podľa odborníka na ústavné právo Thea Öhlingera sú dary určitého významu majetkom republiky. Z toho by vyplývalo, že by vydržiavanie prezidentskej stajne malo byť vecou štátu, myslí si Öhlinger, ktorý priznáva prezidentovi isté právo tieto kone používať.
To by jeho manželku úplne uspokojilo. Na otázku, čo urobí, ak prídu ďalšie plnokrvníky, povedala: „Budem ich milovať.“
(čtk)