
Preplnené odpadové koše otravujú život v Chicagu, a preto si ľudia v niektorých uliciach musia zapchávať nosy. Čosi podobné zažilo začiatkom leta francúzske Marseille, keď zamestnanci verejného sektora protestovali proti navrhovanej dôchodkovej reforme. FOTO - ČTK/AP
Americké Chicago sa topí v odpadkoch. Niekoľko tisíc smetiarov už šiesty deň štrajkuje a nemieni prestať. Odmietli aj nedeľňajšiu ponuku zamestnávateľov na zvýšenie platu.
Veľkomesto sa pomaly mení na obrovský odpadkový kôš. Agentúra AP píše, že už teraz nad ním bzučia roje múch, krysy sa zbiehajú z celého okolia.
Radnica nevie, kam skočiť. Hoci vytiahla do boja proti smetiam všetky autá i ľudské zdroje, ktoré má, stále to nestačí. Mesto sa totiž zvyčajne stará len o odpad zo súkromných domov a činžiakov najviac s tromi bytmi. Všetko ostatné zabezpečuje 17 firiem združených v spoločnej asociácii. A práve s ňou odmietlo 3300 zamestnancov podpísať novú zmluvu.
„Naša trpezlivosť má svoje hranice,“ rozčuľuje sa zástupca magistrátu pre čistotu ulíc Alfred Sanchez. Preplnené odpadkové koše a zapratané bočné uličky paralyzujú každodenný život. Nehovoriac o nepríjemnom zápachu, ktorý každým dňom silnie.
Zástupcovia Chicaga preto ľudí vyzvali, aby všetok odpad skladovali najmenej v dvojvrstvových plastikových vreciach a dobre uzavretých nádobách.
V koncoch sú hlavne majitelia reštaurácií. „Ak sa do stredy nič nezmení, musíme zavrieť,“ hovorí Matt Parsons z reštaurácie na najväčšej chicagskej ulici Michigan Avenue. Stovky vriec plných zvyškov jedla pri zadnom vchode už vytvorili trojmetrový umelý kopec. Spodné vrstvy sa menia na zapáchajúcu tekutinu.
V supermarkete La Municipal vyriešili neobyčajnú situáciu svojsky. Kosti z mäsiarstva skladujú vo veľkých chladničkách, na papierový odpad využívajú nákupné košíky. Aj tam však atmosféra hustne. „Nemôžeme to predsa všetko skladovať vnútri,“ sťažuje sa redaktorovi denníka Chicago Tribune vedúci obchodu.
Nervózni však nie sú len obchodníci, štrajk už začína znepokojovať i samotných rebelujúcich. Niektorí sa dokonca boja, že prídu o prácu. „Už som unavená. Potrebujem zarábať peniaze na účty, rodinu, školu deti,“ hovorí Susan Travisová. Napriek tomu chce vydržať.
Rovnaké odhodlanie prejavuje aj väčšina z jej kolegov. „Chápem ľudí, ktorí vidia preplnené odpadové koše. Ale ani moje smeti nikto neodváža,“ hovorí s náznakom úsmevu Rick Hnat, ktorý je smetiarom už 18 rokov.
Časť Chicaga však za smetiarmi stojí. „Ak sú presvedčení, že to musia urobiť, prežijem to,“ hovorí pre denník New York Times právnik Michael Schneider žijúci v starej časti mesta.
Včera sa mali obe strany opäť stretnúť, no uzavretiu dohody nič nenasvedčovalo. „Nemáme už čo viac ponúknuť,“ tvrdili zamestnávatelia.