Na cestu naprieč Atlantikom včera vyrazili prvé dva ropné tankery z „flotily duchov“. Tak nazvali ochrancovia prírody trinásť vyslúžilých lodí amerického námorníctva plné toxických látok, ktoré sa v najbližších dňoch budú presúvať z brehov Virgínie do britskej stanice na spracovanie odpadu Able UK na severovýchodnom pobreží.
Hrozí nebezpečenstvo, že niektoré z vyradených plavidiel sa počas sedemtisíckilometrovej trojtýždňovej cesty porušia a spôsobia ekologickú katastrofu. Európu by po havárii tankera Prestige pri brehoch Galície obmyla jedovatá vlna pre zmenu zo severu.
Lode prenášajú cez oceán 100 ton ťažko rozložiteľných bifenylov, azbest a vyše 3000 ton pohonných látok. Ďalšie dve lode sa chystajú za nimi vyštartovať ešte tento týždeň. Zvyšných deväť čaká v prístave na rozhodnutie súdneho sporu medzi Námornou správou Spojených štátov a americkými ekológmi.
Súd najprv presun lodí zakázal. Neskôr zmenil rozhodnutie a dovolil odplávať štyrom plavidlám. Aj britský Úrad životného prostredia vstup „flotily duchov“ do britských vôd schválil. „Je to lepšie rozhodnutie pre prírodu, ako poslať lode do niektorej z krajín tretieho sveta,“ zaznelo vo vyhlásení.
„Sme nesmierne sklamaní postojom britských úradov. Rozhodnutie vypustiť flotilu duchov na more sa im vráti ako bumerang,“ povedal Tony Juniper z Priateľov zeme. „Jedovaté lode mali byť spracované v USA, a nie vyslané na riskantnú cestu oceánom.“
Predstavitelia Able UK, americkej vlády aj úradov životného prostredia však svorne vyhlasujú, že nebezpečenstvo zamorenia oceánu nehrozí, a pridávajú argument, že zákazka pre Able UK utvorí 200 pracovných miest.
Americkej strane veľmi záleží na tom, aby sa nebezpečných „duchov“ zbavila. „Je mi úprimne jedno, ako sa odpad z lodí spracuje. Chceme len, aby čo najskôr zmizli z našej rieky James,“ povedala americká kongresmenka Jo Ann Davisová.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ