Tallinn 7. októbra (TASR) - Podpredseda Európskej komisie Neil Kinnock sa dnes vyjadril za to, aby rotujúce predsedníctvo Európskej únie pretrvalo aj po historickom rozšírení v máji budúceho roku.
"Je oveľa lepšie zostať pri súčasnom systéme," povedal Kinnock v Tallinne v súvislosti s časťou návrhu ústavnej zmluvy, ktorý hovorí o nahradení rotujúceho šesťmesačného predsedníctva dlhodobejším postom predsedu Európskej rady.
Menšie členské štáty chcú zachovať terajší systém, no veľké krajiny EÚ podporujú návrh, aby si rada volila prezidenta na dva a polročné obdobie s možnosťou predĺženia na päť rokov.
Kinnock uviedol, že vplyvní európski lídri ako britský premiér Tony Blair, nemecký kancelár Gerhard Schröder, či francúzsky prezident Jacques Chirac, budú aj tak pravdepodobne naďalej rokovať priamo so svetovými lídrami mimo EÚ, teda vznikla by nepotrebná byrokratická vrstva.
"Viete si predstaviť, že George W. Bush telefonuje Blairovi, Schröderovi alebo Chiracovi, a oni mu povedia: 'Mali by ste zavolať na toto číslo v Bruseli," povedal Kinnock na tlačovej konferencii počas návštevy Estónska.
Súčasní a budúci členovia EÚ začali minulý víkend v Ríme rokovania o ústavnej zmluve únie. Cieľom jej návrhu je reorganizovať inštitúcie EÚ a zamedziť tak ochromeniu po vstupe desiatich nových štátov, vrátane Slovenska.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorého krajina v súčasnosti únii predsedá, chce uzavrieť rozhovory o ústave do konca roka. Vyhliadky na dohodu do Vianoc však nie sú podľa Kinnocka veľmi dobré, pričom 25 štátov by malo namiesto toho urobiť "dôkladnú prácu".