Praha 7. októbra (TASR) - Česká parlamentná opozícia dnes vystúpila s tvrdou kritikou postupu českej vlády pri vyjednávaní o budúcej európskej ústave v rámci medzivládnej konferencie.
Na mimoriadnej schôdzi Poslaneckej snemovne s jediným bodom programu poslanci opozičnej Občianskej demokratickej strany (ODS) dokonca spochybnili mandát vlády premiéra Vladimíra Špidlu rokovať o budúcej európskej ústave.
"Som sklamaný, pretože to, čo zaznieva z radov opozície, je iba demagógia a hra o sklamaných voličov. Nie je to nič iné. Takže očakávam, že väčšina Poslaneckej snemovne potvrdí to, že doterajšie vyjednávanie vlády je v poriadku a potvrdí ten úvodný mandát s tým, že vláda bude Poslaneckú snemovňu informovať o priebehu medzivládnej konferencie na každej schôdzi," povedal dnes pre TASR šéf českej diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL)
Podľa opozičných občianskych demokratov pred schválením vyjednávacej pozície českého kabinetu neprebehla diskusia s opozíciou, preto za výsledok bude zodpovedná výhradne vláda. ODS sa obáva, že vláda premiéra Špidlu pristúpi v rokovaniach o euroústave aj na podmienky, ktoré budú pre Česko nevýhodné.
"My si iba prajeme, aby Česká republika aj po prípadnom prijatí tejto zmluvy fungovala v EÚ za rovnakých, alebo porovnateľne dobrých podmienok, aké sú v prístupovej zmluve a aké sú v zmluve z Nice. Pokiaľ by malo dôjsť k zhoršeniu podmienok, tak nevidím jediný dôvod, prečo by vláda s takýmto zhoršením mala súhlasiť," vyhlásil dnes Jan Zahradil (ODS), podpredseda zahraničného výboru Poslaneckej snemovne a tieňový minister zahraničných vecí.
Český premiér dnes prišiel na mimoriadnu schôdzu Poslaneckej snemovne dokonca s návrhom, že kabinet navrhne všeobecný zákon o referende, na základe ktorého by sa v ČR mohlo konať aj referendum o prijatí európskej ústavnej zmluvy.
Osud návrhu je však neistý, pretože veľká časť snemovne je proti všeobecnému referendovému zákonu. Inštitút referenda je zakotvený v českej ústave od roku 1993, ale chýba zákon, ktorý by referendum umožňoval. Za desať rokov samostatnej ČR sa konalo iba jedno referendum o vstupe do EÚ, ale vypísané bolo na základe zvláštneho zákona.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh Upozornenie: Medzinárodná redakcia TASR vydá k správe zvukový záznam.