Obrovské zmeny, ktoré sa za posledné dva roky udiali na globálnom poli poradenstva v oblasti vyhľadávania a výberov, zachytáva aktuálny rebríček prestížneho odborného časopisu Search-Consult. Prehľad zo septembra 2003 zahŕňa všetky globálne spoločnosti v oblasti vyhľadávania a výberov, resp. siete na svete, pričom zostavené poradie sa odvíja od počtu lokálnych spoločností (kancelárií) v jednotlivých krajinách.
Na rozdiel od situácie spred dvoch rokov, keď „veľkú trojku“ tvorili výlučne kapitálovo prepojené globálne spoločnosti, v aktuálnom rebríčku obsadili prvé dve miesta globálne sieťové organizácie: na druhom mieste sa usadila InterSearch a na prvé miesto sa dostala The Amrop Hever Group. Tretiu priečku si napriek redukcii kancelárií udržala spoločnosť Korn/Ferry Int. Bývalá jednotka - spoločnosť Heidrick & Struggles dramaticky znížila počet svojich kancelárií (z 81 na 57) a klesla na ôsme miesto. Podobný pokles zaznamenala aj v minulosti druhá aliancia dvoch integrovaných spoločností DHR Int. a H. Neumann Int., ktoré už nie sú partnermi a ako samostatné spoločnosti padli v rámci globálnych hodnotení na nižšie pozície. „Najúspešnejšia globálna Search organizácia vďačí posilneniu svojej pozície okrem najväčšieho počtu spoločností a kancelárií aj kvalite svojich služieb, ktorá je výsledkom úzko prepojeného partnerstva kapitálovo samostatných, avšak vzájomne závislých spoločností,“ konštatuje Martin Novotný, spolumajiteľ poradenskej skupiny Amrop Jenewein Group, ktorej členská spoločnosť Jenewein & Partners je slovenským reprezentantom globálnej The Amrop Hever Group.
Aktuálny rebríček odborného časopisu Search-Consult opäť oživil diskusiu o spôsobe porovnávania jednotlivých spoločností. Ako základné kritérium totiž jeho autori použili počet lokálnych spoločností, resp. kancelárií v jednotlivých krajinách, a nie celkové príjmy, podľa ktorých vznikla väčšina doterajších prehľadov. „Tržby, ako hlavné kritérium, niektorí odborníci z našej brandže vnímajú ako chybný krok, pretože zákonite neodrážajú veľkosť spoločnosti. Za vysokými príjmami sa môžu skrývať privysoké honoráre alebo veľké množstvo zákaziek, ktoré pri rovnakom alebo nižšom počte profesionálnych konzultantov a rešeršerov môže logicky znamenať zníženie kvality odvedenej práce. Okrem toho je otázne aj meranie právoplatnosti deklarovaných príjmov, pretože účtovníctvo globálnych sietí, ktorej typickým príkladom je tohtoročná jednotka The Amrop Hever Group, sa robí za odlišných pravidiel ako pri kapitálovo prepojených spoločnostiach,“ vysvetľuje Martin Novotný. Napriek určitému chaosu, ktorý v súčasnosti globálnu oblasť personálneho poradenstva charakterizuje, možno z najnovšieho rebríčka vyčítať jej pravdepodobný vývoj v budúcnosti. „Úspech zaznamenávajú skôr siete samostatných spoločností, nakoľko vlastníctvo v jednotlivých krajinách dovoľuje reagovať na potreby lokálnych i globálnych klientov flexibilnejším a zároveň profesionálnejším spôsobom,“ uzatvára Martin Novotný. (r)