Personálne poradenstvo nemá nič spoločné so sprostredkúvaním práce

Na slovenskom trhu pôsobí celý rad spoločností zaoberajúcich sa poradenskou alebo sprostredkovateľskou činnosťou v oblasti ľudských zdrojov. Hoci pri prvom pohľade sa môže zdať, že sa od seba zásadne nelíšia, opak je pravdou. Odlišujú sa nielen predmetom

činnosti a pracovnými metódami, ale aj samou podstatou. Sú dôkazom toho, že keď viacerí robia zdanlivo to isté, nemusí to byť vždy to isté…

Všetky činnosti spojené s ľudskými zdrojmi, a teda aj s vyhľadávaním zamestnancov a zamestnania, treba rozdeliť do dvoch základných skupín. Do prvej skupiny patria agentúry na sprostredkovanie zamestnania a dočasného zamestnávania, do druhej personálno-poradenské spoločnosti alebo agentúry špecializované na vyhľadávanie, výbery a hodnotenie ľudského kapitálu, medzi ktorými možno tiež definovať niekoľko zásadných rozdielov. Takéto rozdelenie je v krajinách EÚ bežné a je zaujímavé, že hoci na Slovensku jednotlivé spoločnosti fungujú na takých istých, resp. veľmi podobných princípoch, v praxi ich často nerozlišujú nielen ľudia hľadajúci si prácu, ale napríklad ani ich potenciálni klienti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kto patrí do prvej skupiny

Základnou charakteristikou agentúr na sprostredkovanie zamestnania a agentúr dočasného zamestnávania je, že na základe povolenia Národného úradu práce sprostredkúvajú zamestnanie osobám za úhradu. Zaoberajú sa vyhľadávaním a zhromažďovaním pracovných ponúk, pričom na ne reagujú takým spôsobom, že na voľné miesta ponúkajú svojich uchádzačov alebo záujemcov o zamestnanie. Pracovníci takýchto agentúr po-núkajú kandidátov z rôznych databáz bez hlbšej analýzy potrieb zamestnávateľa a pracovného miesta a bez skúmania, hodnotenia a preverovania deklarovaných vedomostí a zručností konkrétnej osoby. Veľmi často ide o nižšie pracovné pozície, dočasnú alebo brigádnickú prácu, ako sú napríklad technickí pracovníci, ošetrovatelia, zdravotné sestry, manuálni robotníci, zberači, au-pair a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Charakteristika druhej skupiny

Personálno-poradenské subjekty špecializované na vyhľadávanie, výber a hodnotenie ľudského kapitálu (Execuitive Search a Recruitment a iné HR spoločnosti) pracujú na úplne inom princípe ako spoločnosti z prvej skupiny. Svojim klientom poskytujú služby, resp. poradenské riešenia rovnako ako napríklad advokáti, právnici či daňoví poradcovia. Hlavným predmetom ich činnosti teda nie je sprostredkovanie zamestnania, ale poradenstvo organizáciám v oblasti manažmentu ľudských zdrojov. V rámci neho poskytujú celý rad personálno-poradenských služieb, medzi ktorými obvykle býva aj poradenstvo pri vyhľadávaní a výbere zamestnancov na určené pracovné miesta. Jeho cieľom však nie je nájsť prácu konkrétnemu človeku, ale poskytnúť organizácii, pre ktorú pracujú, riešenie daného personálneho problému. Keďže nesprostredkúvajú prácu, nie sú účastníkmi právnych vzťahov podľa zákona o zamestnanosti a na svoju činnosť nepotrebujú povolenie Národného úradu práce.

SkryťVypnúť reklamu

Zmluvný vzťah sa v druhej skupine spoločností pôsobiacich v oblasti ľudských zdrojov zakladá medzi personálno-poradenským subjektom a klientom, ktorým môže byť organizácia z komerčného, zo štátneho i z neziskového sektora. V takýchto prípadoch ide o mandátnu zmluvu uzatvorenú podľa ustanovení Obchodného zákonníka, na ktorej základe personálno-poradenský subjekt získava od klienta mandát, aby uspokojila jeho potreby a v jeho mene riešila vopred definovaný personálny problém. Ak ide o obsadzovanie pracovného miesta, personálni konzultanti oslovujú a hodnotia potenciálnych kandidátov nezávisle od toho, či momentálne prácu hľadajú, alebo nie. To znamená, že v tejto skupine nejde o sprostredkovanie zamestnania a honorár za poskytnuté poradenské riešenie platí výlučne objednávateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Až štyri kategórie druhej skupiny

Okrem spomínaných spoločných charakteristík sa poradenské subjekty patriace do druhej skupiny vyznačujú mnohými zásadnými odlišnosťami. Najmä pre klientov môže ich poznanie a správne pochopenie ovplyvniť efektívnosť poskytnutého poradenského riešenia. Kým personálno-poradenské agentúry (Recruitment & Selection) sa špecializujú na vyhľadávanie vhodných kandidátov na nižšie až stredné pozície, personálno-poradenské spoločnosti (Executive Search) sa orientujú na obsadzovanie top manažérskych a vysoko špecializovaných pozícií. Líšia sa však nielen cieľovou skupinou kandidátov, ale aj metódami, ktoré používajú.

(pokračovanie na str. 4)

(dokončenie zo str. 1)

Napríklad pri vyhľadávaní pracujú personálno-poradenské agentúry väčšinou s internými a externými personálnymi databázami a svojich kandidátov získavajú predovšetkým zviditeľnením ponuky na trhu. Executive Search spoločnosti využívajú diskrétne rešeršné postupy pre cielené vyhľadanie kandidátov, podporené aj preverovaním referencií a metódy hĺbkového posudzovania ich vhodnosti predovšetkým z hľadiska manažérskej úspešnosti, osobnostných predpokladov a potenciálu.

SkryťVypnúť reklamu

V krajinách EÚ sa v rámci poradenských subjektov pôsobiacich v oblasti poradenstva v ľudských zdrojoch rozlišujú dokonca štyri kategórie: personálne (Recruitment) agentúry, on-line recruitingové agentúry, Executive Search spoločnosti a poradenské spoločnosti špecializované na hodnotenie a výber (Assessment). Presné kritériá platia aj na zaraďovanie poradenských subjektov medzi Executive Search spoločnosti. V ich zoznamoch môžu figurovať iba tie spoločnosti, ktoré obsadzujú pozície na úrovni CEO alebo top a senior manažmentu (úroveň CEO-1) vo firmách s viac ako 500 zamestnancami a medzinárodnou kredibilitou. Na zaradenie do tejto kategórie určite nie je dostačujúce iba využívanie formy priameho oslovenia pri vyhľadávaní kandidátov, ako sa to neraz deje u nás. Okrem toho tiež platí, že ak spoločnosť svojou ponukou zastrešuje viac ako jednu oblasť z vyššie uvedených poradenských služieb, na trhu sa zaraďuje do tej kategórie, ktorú považuje za hlavné ťažisko svojho biznisu.

SkryťVypnúť reklamu

MARTIN KREKÁČ, spolumajiteľ

poradenskej skupiny Amrop Jenewein Group

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 628
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 379
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 724
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 209
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 387
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 783
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 915
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu