Stačil týždeň a štáty hraničiace s Afganistanom si v Spojených štátoch vyslúžili označenie „high priority“. USA hľadajú v južnej a Strednej Ázii politickú i vojenskú podporu. Taliban sľubuje štátom podieľajúcim sa na útokoch na Afganistan odvetu. Útok USA by znamenal aj ďalšiu utečeneckú vlnu Afgancov do susedných štátov.
Afganistan susedí s Pakistanom, Iránom, Turkménskom, Uzbekistanom a Tadžikistanom. Americkí diplomati sa tam príliš doma necítia. Ich ruskí kolegovia sú na tom v tejto oblasti lepšie. O to intenzívnejšie Američania teraz musia rokovať.
Pakistan a jeho cena
Kľúčovým hráčom v regióne sa stal Pakistan. Prezident Parvíz Mušarráf, ktorý sa k moci dostal v roku 1999 vojenským pučom, sa zatiaľ správa ako výborný taktik. Pakistanský vzdušný priestor otvoril pre americké letecké útoky a zastavil logistickú podporu Talibanu. Odmenou má byť uvoľnenie ekonomických sankcií, ktoré USA na Pakistan uvalili po jadrových pokusoch v roku 1998.
Pakistan má pre USA teraz vysokú cenu. Jeho tajné služby by mohli poskytnúť Američanom informácie o bin Ladínovi a jeho táboroch. S Talibanom však Pakistancov spája islam a žije u nich veľa afganských utečencov. Nálada v spoločnosti je silne protiamerická, v minulosti sa opakovali útoky na americké objekty v hlavnom meste Islamabade.
Generál Mušarráf by preto uvítal, keby Afganistan bin Ladína Američanom vydal. Pakistan v minulosti vydal do USA Ramzího Jusúfa, ktorý bol obvinený z účasti na útoku na budovu WTC v roku 1993.
Irán a India spolupracujú
Irán mieni svoju deväťsto kilometrov dlhú hranicu zatvoriť s nasadením ozbrojených síl a „uchrániť tak krajinu pred možnými následkami amerických úderov v Afganistane“, hovorí správa iránskeho ministerstva vnútra.
Spojené štáty veľmi ocenili spoluprácu Indie, ktorá poskytla informácie svojich tajných služieb – získali tak údajne plány bin Ladínových táborov. Dala im k dispozície aj svoje územie. India si pritom s chuťou „pichla“ do Pakistanu, ktorý obvinila, že doteraz v boji proti teroristom nepostupoval dostatočne dôrazne.
Stredná Ázia – ruská sféra
Bývalé štáty Sovietskeho zväzu patria do ruskej záujmovej sféry. Tadžikistan už oznámil, že územie ani vzdušný priestor Američanom neposkytne a inak to nebude ani v Turkménsku a Uzbekistane. Ruská 201. divízia dislokovaná v Tadžikistane je vo „zvýšenej bojovej pohotovosti“.
Čína odmieta obvinenia
Čína počas víkendu vyvracala podozrenia, že udržiavala čulé styky s Talibanom. Podľa pakistanskej tlače podpísal Peking v minulosti s Talibanom memorandum o porozumení a ekonomickej a technickej spolupráci. The Washington Post prišiel s tvrdením, že čínska telekomunikačná spoločnosť Huawei Technolgies uzavrela zmluvu o zabezpečení telefonického spojenia v Afganistane v oblasti, kde žije bin Ladín.
„Čína zatvorila veľvyslanectvo v Afganistane v roku 1993,“ oponoval hovorca čínskeho ministerstva zahraničia. Odmietol aj informáciu, že Kábul vlani navštívila čínska delegácia, ktorá predtým varovala Taliban výcvikom islamských radikálov v čínskych severozápadných provinciách.
Čína sa oficiálne pripojila ku kritike teroristických útokov na USA. Zároveň však signalizuje, že americký útok na Afganistan je nežiaduci.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ