Susedia Afganistanu sa musia vyjadriť

Stačil týždeň a štáty hraničiace s Afganistanom si v Spojených štátoch vyslúžili označenie „high priority“. USA hľadajú v južnej a Strednej Ázii politickú i vojenskú podporu. Taliban sľubuje štátom podieľajúcim sa na útokoch na Afganistan odvetu. Útok ...

Stačil týždeň a štáty hraničiace s Afganistanom si v Spojených štátoch vyslúžili označenie „high priority“. USA hľadajú v južnej a Strednej Ázii politickú i vojenskú podporu. Taliban sľubuje štátom podieľajúcim sa na útokoch na Afganistan odvetu. Útok USA by znamenal aj ďalšiu utečeneckú vlnu Afgancov do susedných štátov.

Afganistan susedí s Pakistanom, Iránom, Turkménskom, Uzbekistanom a Tadžikistanom. Americkí diplomati sa tam príliš doma necítia. Ich ruskí kolegovia sú na tom v tejto oblasti lepšie. O to intenzívnejšie Američania teraz musia rokovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pakistan a jeho cena

Kľúčovým hráčom v regióne sa stal Pakistan. Prezident Parvíz Mušarráf, ktorý sa k moci dostal v roku 1999 vojenským pučom, sa zatiaľ správa ako výborný taktik. Pakistanský vzdušný priestor otvoril pre americké letecké útoky a zastavil logistickú podporu Talibanu. Odmenou má byť uvoľnenie ekonomických sankcií, ktoré USA na Pakistan uvalili po jadrových pokusoch v roku 1998.

Pakistan má pre USA teraz vysokú cenu. Jeho tajné služby by mohli poskytnúť Američanom informácie o bin Ladínovi a jeho táboroch. S Talibanom však Pakistancov spája islam a žije u nich veľa afganských utečencov. Nálada v spoločnosti je silne protiamerická, v minulosti sa opakovali útoky na americké objekty v hlavnom meste Islamabade.

Generál Mušarráf by preto uvítal, keby Afganistan bin Ladína Američanom vydal. Pakistan v minulosti vydal do USA Ramzího Jusúfa, ktorý bol obvinený z účasti na útoku na budovu WTC v roku 1993.

SkryťVypnúť reklamu

Irán a India spolupracujú

Irán mieni svoju deväťsto kilometrov dlhú hranicu zatvoriť s nasadením ozbrojených síl a „uchrániť tak krajinu pred možnými následkami amerických úderov v Afganistane“, hovorí správa iránskeho ministerstva vnútra.

Spojené štáty veľmi ocenili spoluprácu Indie, ktorá poskytla informácie svojich tajných služieb – získali tak údajne plány bin Ladínových táborov. Dala im k dispozície aj svoje územie. India si pritom s chuťou „pichla“ do Pakistanu, ktorý obvinila, že doteraz v boji proti teroristom nepostupoval dostatočne dôrazne.

Stredná Ázia – ruská sféra

Bývalé štáty Sovietskeho zväzu patria do ruskej záujmovej sféry. Tadžikistan už oznámil, že územie ani vzdušný priestor Američanom neposkytne a inak to nebude ani v Turkménsku a Uzbekistane. Ruská 201. divízia dislokovaná v Tadžikistane je vo „zvýšenej bojovej pohotovosti“.

SkryťVypnúť reklamu

Čína odmieta obvinenia

Čína počas víkendu vyvracala podozrenia, že udržiavala čulé styky s Talibanom. Podľa pakistanskej tlače podpísal Peking v minulosti s Talibanom memorandum o porozumení a ekonomickej a technickej spolupráci. The Washington Post prišiel s tvrdením, že čínska telekomunikačná spoločnosť Huawei Technolgies uzavrela zmluvu o zabezpečení telefonického spojenia v Afganistane v oblasti, kde žije bin Ladín.

„Čína zatvorila veľvyslanectvo v Afganistane v roku 1993,“ oponoval hovorca čínskeho ministerstva zahraničia. Odmietol aj informáciu, že Kábul vlani navštívila čínska delegácia, ktorá predtým varovala Taliban výcvikom islamských radikálov v čínskych severozápadných provinciách.

Čína sa oficiálne pripojila ku kritike teroristických útokov na USA. Zároveň však signalizuje, že americký útok na Afganistan je nežiaduci.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MAREK CHORVATOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu