Zrážka civilizácie s podsvetím

Väčšina arabských a islamských krajín od utorkového atentátu ukazuje svoju lojalitu k USA. Nielen sympatiami k obetiam a odsúdením terorizmu, ale aj sľubom pomôcť v „svetovom boji proti terorizmu“. Uvedomujú si, aké je pre nich dôležité zostať súčasťou ..

Väčšina arabských a islamských krajín od utorkového atentátu ukazuje svoju lojalitu k USA. Nielen sympatiami k obetiam a odsúdením terorizmu, ale aj sľubom pomôcť v „svetovom boji proti terorizmu“. Uvedomujú si, aké je pre nich dôležité zostať súčasťou celku. Uvedomuje si to aj palestínsky vodca Jásir Arafat, ktorý daruje krv americkým obetiam a posiela školáčky s kvetinami k veľvyslanectvu USA. Ich reakcie sú však aj opatrné: nechcú sa obrátiť chrbtom k svojim vlastným regionálnym spojenectvám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Boj s chobotnicou

Vojenské spojenectvo USA nikto nesľubuje, ciele americkej „globálnej vojny proti terorizmu“ totiž nie sú jasné: každá krajina si pojem teroristická skupina môže vysvetliť podľa vlastných kritérií. Podiel jednotlivých vlád na vojne s „paralelným vesmírom“ – organizovaným zločinom, ktorý je priamo prepojený s terorizmom, je pritom pre USA kľúčový. Vojna s „chobotnicou“, ktorej ekonomické nitky vedú často k tajným službám a na najvyššie miesta politiky. Keď oficiálna politika deklaruje priateľstvo k USA, je to len nálepka – zvlášť keď ten druhý, paralelný svet má väčšiu moc, keď je vláda neschopná alebo nechce prebrať zodpovednosť.

Babylon islamského sveta

Stúpenci islamu tvoria jednu pätinu svetového obyvateľstva – na svetovej ekonomike sa však podieľajú len štyrmi percentami.

SkryťVypnúť reklamu

Navonok je to rôznorodý svet – od krajín Perzského zálivu s ropou a americkými základňami cez diktatúry so zlou ekonomickou politikou, ale zato pragmatickým vzťahom k Západu (Sýria) – až po „darebácke“ štáty, ako sú Irak a Líbya. Irak je stále vystavený izolácii a americkej vojenskej sile, Líbya šikovne unikla tomuto údelu vydaním páchateľov atentátu na lietadlo nad škótskym Lockerbie (270 mŕtvych). Islam, to je však aj čierna Afrika a Ázia – miesta, kde existuje skutočný kresťansko-moslimský konflikt.

Na jednej strane Turecko – je členom NATO, priatelí sa s USA a je vojenskou zmluvou zviazané aj s Izraelom. Ankara pritom islam z politiky vykorenila nie práve najdemokratickejším spôsobom.

Na druhej strane Irán – je popri Afganistane jedinou krajinou, ktorá sa pokúsila prežiť v izolácii od Západu – no po desiatich rokoch islamskej revolúcie sa tento experiment chýli ku koncu. Washington nikdy neriskoval otvorený konflikt s Teheránom. Ani keď sa ukázalo jeho prepojenie s atentátom na americkú základňu Chobar Towers v Saudskej Arábii v roku 1996. V iránskej spoločnosti sa boj s terorizmom a ozdravovací proces už vlastne začal – dokazujú to vraždy a zatýkanie stúpencov zmien v čase, keď reformné sily postupne preberajú moc, ale polícia ešte zostáva v rukách konzervatívcov.

SkryťVypnúť reklamu

Iránska a saudskoarabská podpora rôznych islamských skupín poukazuje aj na rivalitu medzi týmito krajinami – spor o dominanciu v islamskom svete. Saudská Arábia stavila na Taliban preto, aby zneutralizovala vplyv Iránu v regióne Strednej Ázie.

Egypt má na svojom území pobočku FBI a vláda sa ochotne púšťa do boja s fundamentalistickou opozíciou. Už v minulosti to robila prostriedkami kritizovanými organizáciami na ochranu ľudských práv a stálo to život 1200 ľudí. Pokiaľ ide o Hamas a Islamský džihád, ktoré sa tešia veľkej podpore medzi egyptskými obyvateľmi ako „obrancovia práv Palestínčanov“ – proti nim sa zrejme Egypt neprepožičia. Podobné je to napríklad s Hizballáhom podporovaným Iránom v Libanone, ktorý sa stal dôležitou časťou politického spektra Libanonu rozdeleného na kresťanov a moslimov.

SkryťVypnúť reklamu

Kameňom úrazu zápasu proti terorizmu je vzájomná rivalita islamských krajín – USA môžu sto ráz stúpiť do osieho hniezda.

Fundamentalizmus – jednota v rozbitosti

Nejednotu tohto sveta využíva islamský fundamentalizmus. Vyhlasuje sa za jediného a skutočného reprezentanta islamu, ktorý „zrádzajú“ jednotlivé vlády. To všetko korunuje odpor proti modelu sveta diktovanému USA, ktorý sa často vyznačuje nepochopením problémov a ašpirácií tejto časti sveta. V neposlednom rade je to odpor proti konzumnej kultúre a „morálnemu úpadku“ Západu.

Bin Ladín má veľa stúpencov medzi chudobnými vrstvami. Izraelsko-palestínsky konflikt je len malým „exhibicionistickým“ konfliktom v tejto časti sveta, ako pre BBC konštatoval David Kimchem, bývalý zástupca riaditeľa izraelských tajných služieb Mosad. Je akousi výkladnou skriňou hlbších problémov: ako sú ekonomická kríza i zápas o vlastnú identitu. Náboženský a civilizačný charakter konfliktu je len nálepka, ktorú využíva islamský fundamentalizmus a Západ by sa mal vyvarovať tejto chyby.

SkryťVypnúť reklamu

Výzva Talibanu na svätú vojnu nebude mať veľký ohlas – pre šiitov (20 percent moslimov) a aj väčšinu sunnitských moslimov Taliban zamená len malú radikálnu frakciu islamu. Jeho výzvy nemajú žiadnu náboženskú autoritu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu