
POMER SÍL
Líbya – Vodca Muammar Kaddáfí bol považovaný za najväčšieho teroristu sveta – z jeho táborov vyšli páchatelia množstva atentátov v Európe a na Blízkom východe. USA v roku 1986 bombardovali základne v Líbyi – a po atentáte na Lockerbie (1988) od roku 1992 medzinárodné spoločenstvo uplatňovalo proti Tripolisu sankcie. Pozadie atentátu aj po vydaní a odsúdení páchateľov ostáva nejasné.
Sudán – Krajina sa od roku 1983 zmieta v občianskej vojne medzi južnou kresťanskou a animistickou a severnou, prevažne moslimskou časťou. Slabá centrálna vláda umožňuje ilegálnym skupinám operovať. Po atentátoch na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii v roku 1998, keď USA zbombardovali sudánsku farmaceutickú továreň, vláda vydala CIA zoznam teroristov a ich údajné tajné plány.
Sýria – Podporuje predovšetkým radikálne skupiny orientované proti Izraelu, ktoré majú svoje centrály v Damasku, ale operujú na cudzom území (Hizballáh v južnom Libanone a Islamský džihád na palestínskych územiach).
Irak – Pred vojnou v Perzskom zálive šokoval Saddám Husajn svet svojou „pavučinou“, mapou sveta s vyznačením miest, na ktorých teroristi čakajú na jeho príkaz. USA po vojne vytvorili nad dvomi tretinami irackého územia bezletové zóny. Irak môže so svojou ropou obchodovať iba pod dohľadom OSN.
Irán – V afére Mykonos – zavraždení štyroch iránskych Kurdov v berlínskej reštaurácii v roku 1992 – mala podľa všetkého prsty iránska tajná služba. Irán podporuje viaceré skupiny na Blízkom východe – Hizballáh v Libanone i palestínsku skupinu Hamas. (kl)