Varšava 6. októbra (TASR) - Poľsko môže vyhlásiť referendum o novej ústave Európskej únie v prípade, ak jeho požiadavky na zmeny navrhovaného dokumentu budú nepovšimnuté. Vyhlásil to dnes poľský premiér Leszek Miller.
Návrh ústavnej zmluvy, o ktorom v sobotu diskutovali lídri EÚ na summite v Ríme na začiatku medzivládnej konferencie, neuspeje, ak ho ktorýkoľvek z 15 členských alebo desiatich prijímaných štátov odmietne - či už v hlasovaní obyvateľov alebo parlamentu.
Poliaci by sa podľa politikov mohli vysloviť proti ústave vzhľadom na silné výhrady ľavicovej vlády i opozície k návrhu, ktorý v júni predložil bývalý francúzsky prezident Valery Giscard d'Estaing.
Miller dnes v štátnom rozhlase uviedol, že momentálne nie je potrebné o referende rozhodovať a túto záležitosť by mali odložiť do konca medzivládnej konferencie v závislosti od jej výsledku.
Poľsko a Španielsko sa stali najväčšími kritikmi návrhu ústavnej zmluvy. Tvrdia totiž, že by ich pripravil o vplyv získaný na základe trojročnej Zmluvy EÚ z Nice.
Podľa Millera obyvatelia Poľska schválili v júnovom referende vstup do EÚ s presvedčením, že podmienky prijatia sú tie, ktoré obsahovala Zmluva z Nice.
Môže byť potrebné opýtať sa Poliakov na ich názor, ak sa ukáže, že je veľký rozdiel medzi tým, čo sme hovorili v referendovej kampani, a výsledkom medzivládnej konferencie, povedal poľský premiér.
Giscardov návrh predpokladá, že mnohé rozhodnutia na ministerských radách EÚ budú robené jednoduchou väčšinou štátov zastupujúcich najmenej 60 percent populácie únie.
Pri hlasoch založených na počte obyvateľov by malo Poľsko oveľa menší vplyv než podľa Zmluvy z Nice, ktorá mu napriek polovičnej populácii priznáva takmer rovnaké hlasovacie práva ako Nemecku.
Francúzsko a Nemecko vyhlásili, že o novom systéme hlasovania nemožno rokovať, súčasné predsednícke Taliansko však dúfa v dosiahnutie kompromisu do konca roka.