BRATISLAVA 6. októbra (SITA) - Na vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) budú musieť mimovládne neziskové organizácie (MVO) reagovať väčšou spoluprácou s ich partnermi v okolitých krajinách. Len čo sa totiž prenesie časť kompetencií do Bruselu, bude pre slovenské MVO oveľa ťažšie lobovať v prospech svojich záujmov. "Organizácie sa budú musieť spájať nielen v rámci územia Slovenska, ale aj v rámci štátov," tvrdí nový hovorca Grémia tretieho sektora (G3S) Ondrej Buzala.
Slovenské MVO čakajú po našom vstupe EÚ aj ďalšie zásadné zmeny. Podľa Buzalu je jednou z nich možnosť využívania štrukturálnych fondov únie. Na to však podľa hovorcu G3S nie sú MVO, rovnako ako celá slovenská spoločnosť, dostatočne pripravené. Členka grémia Ľuba Blaškovičová v tejto súvislosti upozornila, že pri využívaní prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ sa na Slovensku nepočítalo s MVO. "Uvažovalo sa len o verejnom a súkromnom sektore," doplnila. Výsledkom rokovaní, ktoré predstavitelia tretieho sektora začali s autormi legislatívnych úprav čerpania prostriedkov z EÚ asi pred troma mesiacmi je, že MVO budú zaradené do čerpania prostriedkov EÚ. Zatiaľ však podľa Blaškovičovej nie je zrejmé, aké miesto v tomto procese budú mať, či budú MVO vnímané ako verejné alebo ako súkromné organizácie.
Slovenské MVO zatiaľ tiež nevedia aké právne postavenie budú mať po vstupe SR do EÚ. Podľa Buzalu nie je ešte jasné, či Slovensko preberie v oblasti neziskových organizácií európske právo, alebo sa rozhodne pre vlastnú legislatívu. Ako však konštatoval, "posledné stretnutia hovoria, že to zostane na národnom princípe".
G3S zastupuje záujmy približne 500 mimovládnych neziskových organizácií z celého Slovenska, ktoré sa podľa krajov hlásia k ôsmim krajským G3S.