Keď prišli po židov, nič som nepovedal, pretože som nebol žid. Keď prišli po komunistov, nič som nepovedal, pretože som nebol komunista. Keď prišli po odborárov, nič som nepovedal, pretože som nebol odborár. Keď prišli po mňa, nebolo nikoho, kto by sa ma zastal.
Slová pastora Niemollera, ktorého v roku 1938 zatkli nacisti, použil vo svojom e-maile jeden americký rabín. Ten sa obáva, že niečo podobné by sa po samovražedných útokoch islamských fanatikov v New Yorku a vo Washingtone mohlo stať aj všetkým Arabom žijúcim v Spojených štátoch.
„Musíme si pamätať, že šlo o útok malej skupinky fanatikov. Sú tisíce Arabov a amerických Arabov, ktorí s tým nemajú nič spoločné a boli zasiahnutí rovnako ako my,“ napísal židovský duchovný. Nalieha na svojich priateľov, aby roznášali toleranciu tam, kde by mohla vypuknúť nenávisť k ľudom islamského vyznania.
„Prosím, navštívte falafel shop, potravinový obchod, hoteliera a bankára, doktora alebo čašníka vo svojom susedstve. Zaručte sa za všetkých Palestínčanov, Saudských Arabov a Pakinstancov, ktorých poznáte. Nikto im potom neublíži,“ apeluje rabín na svojich známych a príbuzných.
Americkí Arabi sa po samovražedných útokoch stali terčom urážok ľudí, ktorí ich hádžu do jedného vreca s teroristami. „Ubezpečte ich, že sú tu Američania, ktorí ich nepovažujú za uterákové hlavy a ťavích džokejov,“ píše rabín, ktorý sa stal svedkom nepríjemných nadávok na moslimov.
Verí, že vinníci budú odhalení a postavení pred spravodlivosť. Tá by sa však nemala spájať s kolektívnou vinou. „Nezabúdajte, že všetci Japonci neboli zodpovední za Pearl Harbor, Íri za Heathrow a židia za okupované palestínske teritóriá. Takisto všetci moslimovia nie sú zodpovední za činy niektorých jednotlivcov.“
Jeho iniciatíva nie je ojedinelá. Podobným spôsobom sa podporujú ľudia v celých Spojených štátoch. „V nasledujúcich dňoch a týždňoch, ktoré určite povedú k vojne, by sme sa mali zamyslieť nad solidaritou, spojenectvom a vierou.“