Londýn/Berlín/Paríž 6. októbra (TASR) - Briti sa o európske záležitosti nezaujímajú, konštatuje dnes londýnsky denník Daily Telegraph v súvislosti s víkendovou medzivládnou konferenciou (MVK) o výsledkoch práce Konventu Európskej únie, ktorej sa dnes venuje väčšina európskych denníkov.
Daily Telegraph upozorňuje, koľkokrát britský premiér Tony Blair Európskej únii ustúpil bez toho, aby to v Británii vzbudilo pozornosť. Ako demokrata by však nedostatok verejného záujmu o európsku ústavu v Británii mal Tonyho Blaira desiť, uvádza Daily Telegraph a dodáva, že je trochu "perverzné", keď labouristická vláda chce predložiť verejnosti na konzultáciu svoju politiku v oblasti zdravotníctva a školstva, zatiaľ čo názory verejnosti na európsku ústavu potláča.
Nemecký Die Welt v súvislosti s konferenciou píše, že desiatka nových členských štátov nepozná, alebo nechce akceptovať, pravidla politického vyjednávania, ktoré pri takýchto príležitostiach tradične platia. Die Welt to ilustruje na prípade Poľska, ktoré vraj spôsobilo rozruch, keď deklarovalo, že jeho podpis sa nedá kúpiť.
"Nakoniec desať pristupujúcich krajín pravdepodobne pochopí logiku systému európskeho dohadovania, ktoré po rôznych zvratoch vždy skončí pri rovnakej otázke: nakoľko dokážu jednotlivé štáty vyhnať cenu, ktorá bude musieť byť zaplatená, aby táto krajina zmenila názor, bez toho, aby sa politicky zdiskreditovala."
Než k tomu ale dôjde, varuje Die Welt, nováčikovia poriadne zatrasú dohodou z Bruselu, ktorá sa pre staré členské štáty stala takou výhodnou.
Francúzsky La Croix konštatuje, že otvorenie MVK v Ríme malo predvídateľný scenár: všetkých 25 štátov obhajovalo vlastné záujmy. Malé štáty tvrdia, že navrhovaná ústava dáva veľkým priveľa moci, zatiaľ čo Poľsko a Španielsko dúfajú v zachovanie súčasného systému hlasovania a zároveň žiadajú v textu zmienku o židovsko-kresťanských koreňoch Európy. A Británia ako vždy obhajuje pozíciu vonkajšieho nezúčastneného pozorovateľa.
La Croix je aj napriek tomu optimistický, pretože "kultúra kompromisu bola od začiatku základom, na ktorom je Európa postavená."
Rumunský Cotidianul však pripomína, že európski štátnici konečné riešenie pre novú európsku ústavu nenašli. Aj napriek vízii francúzskeho prezidenta o novej stránke v európskych dejinách, noví členovia únie už vytvárajú aliancie, ktoré im umožnia rovnejšie postavenie voči veľkým mocnostiam.