m nevyužiť historickú šancu. „Nikdy sme podobnú príležitosť stať sa majstrom starého kontinentu nemali,“ napísal športový denník a spomenul už predchádzajúce ME pred dvoma rokmi v Poľsku, keď vo finále prehralo Francúzsko s reprezentáciou usporiadateľskej krajiny len preto, že súper mal výhodu domáceho prostredia. Objektívne treba priznať, že sebavedomie krajiny trikolóry má reálne podklady. Vo finále posledného ročníka najprestížnejšej klubovej súťaže – Euroligy – boli dva francúzske tímy (Bourges v ňom zdolal Valenciennes) a vlani na OH v Sydney bolo Francúzsko najúspešnejším európskym družstvom.
Zaujímavá je aj iná motivácia domácich. Môžu sa stať po Španielsku (ME 1993 v Perugii) druhým západoeurópskym majstrom Európy v povojnovej ére (Taliansko vyhralo vôbec prvé ME v roku 1938). Inak tituly získavali výlučne štáty východného bloku – najviac bývalého ZSSR – 21, po jednom zlate má Bulharsko, Poľsko, Ukrajina a Litva. Mimochodom, z dvanástich účastníkov súčasného šampionátu sú zo západnej Európy len tri – Španielsko, Grécko (premiérový štart) a Francúzsko.
Pozrime sa, čo naznačil doterajší priebeh 28. ME. Zdá sa, že A-skupina je o čosi slabšia, jasne v nej dominujú dva tímy – Španielsko a Francúzsko. Obe svoje stretnutia vysoko vyhrali, najmä vťazstvo Španielska nad exmajsterkami Európy Ukrajinkami (93:65) vzbudzuje rešpekt. Naša B-skupina je vyrovnaná. Papierovo slabšie je iba Grécko. Bez straty je iba Litva, ale tá s Gréckom prehrávala ešte tri minúty pred koncom a nad Českom zvíťazila šťastne o jediný kôš. Češky pre zmenu vyhrali po predĺžení nad Maďarskom. Viacerými odborníkmi vysoko favorizované Rusko s hviezdami Baranovovou, Stepanovovou, Chudašovovou, Skopovou a ďalšími zvučnými menami sklamalo proti Maďarsku.
Slovenské basketbalistky splnili povinnosť v prvom stretnutí, keď zdolali Češky (85:70), ale neúspech s Maďarskom (56:61) odhalil viaceré slabiny. Aj psychické. V hlave ich zrejme „strašili“ spomienky na vysokú prehru s naším južným susedom na prípravnom turnaji v poľskej Spale (47:60) a aj triumf Maďariek nad Ruskom v prvý deň šampionátu našim hráčkam na sebavedomí nepridal. Trénera Mariána Matyáša najviac hnevala taktická nedisciplinovanosť v závere zápasu a množstvo zbytočných chýb. Slovensko má najsilnejšie obsadené posty na obvode, zatiaľ sa však naše krídelníčky len rozbiehajú. Kuklová po sľubnom výkone proti Česku nedala Maďarsku ani bod, Kameníková, Godályová, Žirková striedajú dobré momenty s hluchými a Luptáková dostala dosiaľ prekvapujúco málo možností (v dvoch zápasoch odohrala päť minút). Naše postupové ambície mal potvrdiť včerajší večerný zápas proti Grécku.
PETER ŠEFRÁNEK, Gravelines