Globálne národné hospodárstvo sa už niekoľko mesiacov nachádza v mimoriadne nepriaznivej situácii: všetky tri lokomotívy - americká, európska a japonská ekonomika trpia dlhodobou dýchavičnosťou. Hospodárstvo v USA sa v poslednom čase všetkými desiatimi vzpieralo prepadu zo stagnácie do recesie. Podobná situácia vládla na starom kontinente. Krajina vychádzajúceho slnka sa už dlhé roky nemôže zobudiť z hospodárskej kómy. Ekonomickí experti dúfali, že ako prvá sa zotaví americká ekonomika, ktorá potom vytiahne Európu a Japonsko z hospodárskej mizérie. Nedávny teroristický útok - v tom najlepšom prípade - odročí globálne ekonomické oživenie. Podľa negatívnej alternatívy v dôsledku radikálneho obmedzenia spotrebných výdavkov obyvateľstva nastane recesia.
Nemecký minister financií Hans Eichel vyhlásil, že najväčším ekonomickým nebezpečenstvom sú samozvaní proroci globálnej hospodárskej katastrofy. Má pravdu. Alfou a omegou najbližšieho vývoja je totiž psychológia: obyvatelia na všetkých piatich kontinentoch sa musia v rámci možností a schopností upokojiť. Nesmú uveriť správam, ktorých šarlatánski autori sa im snažia vsugerovať, že absolútne presne vedia, čo sa stane v ekonomickej budúcnosti. Toto je dnes absolútne nemožné. Vylúčiť sa totiž nedá nič - vôbec nič. Seriózni odborníci sú v stave nanajvýš naznačiť ekonomické súvislosti jednotlivých možných vývojových trajektórií. A varovať pred neuváženými, hospodárskou teóriou a praxou nepodloženými krokmi.
Všetko závisí od politikov a ústredných bankárov. Musia ľuďom - pokiaľ je to možné - vliať znovu dôveru v budúcnosť. Dúfajúc, že nikto nestratí nervy.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov